“Çizmja ruse” që shkel në Kazakistan, CSTO, aleanca rivale e NATO-s

0

Përballë trazirave në rritje, qeveria e Kazahkstanit i bëri thirrje brenda natës Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) për ndihmë ushtarake kundër atyre që i quajti “grupe terroriste”.

Por çfarë është kjo aleancë e gjashtë shteteve ish-sovjetike të udhëhequr nga Rusia:

Struktura post-sovjetike

Sipas France24, CSTO u formua në vitin 2002, disa muaj pasi një koalicion i udhëhequr nga SHBA ndërhyri në Afganistan pas sulmeve të 11 shtatorit 2001. Ai grupon disa nga nënshkruesit Rusinë, Bjellorusinë, Armeninë, Kazakistanin, Kirgistanin dhe Taxhikistanin, në një pakt sigurie të viteve ’90 midis ish-republikave sovjetike. Presidenti rus Vladimir Putin tha në atë kohë se ata po jetonin në një botë që ndryshonte me shpejtësi dhe për këtë arsye duhet të përforconin traktatin dhe t’i përshtateshin kërcënimeve të reja. Blloku themeloi një forcë të reagimit të shpejtë prej 20,000 trupash në 2009, ndërsa njësia e tij paqeruajtëse prej 3,600 anëtarësh njihet nga OKB.

“mini-NATO” i Rusisë

“E dominuar nga Moska dhe ushtria e saj shumë moderne, CSTO shihet si një lloj kundërpeshe ruse përballë aleancës Atlantike”, por “varet nga kapaciteti ushtarak rus për të projektuar fuqinë. Nuk ka shumë për të folur për të pa rusët. Është një relike e Paktit të Varshavës (të kohës së Luftës së Ftohtë), një “mini-NATO… me Rusinë në vend të SHBA-së në anën tjetër“, tha specialisti euroaziatik David Teurtrie.

Por aty ku ushtritë në aleancën Atlantike prej 30 vendesh kanë punuar krah për krah për më shumë se 70 vjet, blloku i udhëhequr nga Rusia është shumë prapa. CSTO gjithashtu vuan nga mungesa e burimeve të Moskës në krahasim me SHBA-në shumë më të pasur. Për më tepër, CTSO ka shqetësime shumë të ndryshme ndaj NATO-s.

Anëtarët e saj të Azisë Qendrore përballen me kërcënimin e destabilizimit nga Afganistani, tha Teurtrie, dhe stacionet e trupave të aleancës në Taxhikistanin Qendror dhe Kirgistan. Në krahët e saj të tjerë, Bjellorusia është shumë më e shqetësuar nga kufijtë e saj me fqinjët e NATO-s, Poloninë, Lituaninë dhe Letoninë, ndërsa Armenia është e preokupuar nga konflikti i saj me Azerbajxhanin. Lufta e shkurtër e Jerevanit në vitin 2020 me fqinjin e tij mbi rajonin separatist të Azerbajxhanit të Nagorno-Karabakut kushtoi 6500 jetë. Ai përfundoi me një armëpushim dhe lëshime poshtëruese territoriale për palën armene, e cila kishte kërkuar pa rezultat ndihmën e CTSO.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu