‘Digjet’ stadiumi në Montpellier, incidentet e ultrasve ndërpresin ndeshjen ndaj Nantës

0

FRANCE – Nantes vazhdoi ngritjen e saj në Ligue 1, duke përfituar nga kriza e Montpellier dhe marrë një fitore në stadiumin Mosson (0-3), në një ndeshje të shënuar nga incidente të shkaktuara nga ultrasit, kur ishin luajtur vetëm tetë minuta lojë.

Takimi u desh të ndërpritet për rreth një çerek ore nga shpërthimi i flakëve në njërën nga tribunat e stadiumit, ku tifozët u shfaqën edhe pankarta me mesazhe homofobike.

Katër ditë pas humbjes së pësuar në Nice (1-6), ultrasit e Montpellierit, të cilët në fillim të ndeshjes nuk zunë vendin e tyre në tribunë në shenjë proteste, këmbëngulën në pakënaqësitë e tyre, duke hedhur fishekzjarre në fushë, ku nuk mungonin posterat me ofendime për lojtarët.

Arbitri i ndeshjes, Thomas Léonard, i dërgoi lojtarët në dhomat e zhveshjes dhe loja rifilloi pas 15 minutash, me kërcënimin se nëse do të kishte incidente të reja do të pezullohej.

Ndeshja ishte një tjetër dënim për Montpellier, e cila përfundoi me nëntë lojtarë për shkak të përjashtimit të tunizianit Wahbi Khazri, para pushimit dhe Elye Wahi, në minutën e 67-të. Nantes e shfrytëzoi këtë rast për të fituar 3-0 në transfertë ndeshjet e tyre të pesë pa humbje, duke vazhduar ngjitjen e tyre në tabelë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu