El Salvador, shkon në 12 numri i të vdekurve në tragjedinë e futbollit, mbi 100 të plagosur

0

Të paktën 12 njerëz vdiqën dhe më shumë se 100 u plagosën, gjatë ndeshjes së dytë të çerekfinales (Clausura 2023) midis Alianza dhe FAS (Futbolistas Asociados Santanecos) kur ata u shkelën gjatë një rrëmuje tifozësh që përpiqeshin të hynin në stadiumin Cuscatlán të San Salvadorit, tha qeveria e vendit të Amerikës Qendrore në Twitter.

Loja u ndërpre në stadiumin me një kapacitet prej më shumë se 44,000 tifozësh.

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino shprehu, në deklaratën e tij, “ngushëllimet më të sinqerta për familjet dhe miqtë e viktimave që humbën jetën pas ngjarjeve tragjike që ndodhën në El Salvador”.

Sipas informacioneve, siç raporton gazeta spanjolle Marca – tifozë të shumtë të Alianza-s tentuan të hynin në stadium pa biletë dhe disa prej tyre edhe me bileta false, thyen derën e hyrjes në stadium, gjë që shkaktoi trazira.

“Kishte vetëm dy dyer të hapura në të gjithë stadiumin. Njerëzit që ishin jashtë donin të hynin me forcë, të gjithë ranë mbi ne”, tha një fans në një dëshmi të mbledhur nga La Prensa Gráfica.

“Para orës 19, policia kishte mbyllur dyert. Nuk na lanë të hynim dhe kishte një numër të madh tifozësh që kishin paguar biletat. Ata ishin fëmijë, pleq. Na u desh ta hapnim portën për të marrë frymë, sepse kishte shumë njerëz dhe po mbyteshim”, shpjegoi një nga tifozët e prekur.

Mes të mbijetuarve të futbollit, Santa Guzman, 40 vjeç, u shtrua në Spitalin Kombëtar Rosales në kryeqytet. “Unë as nuk mund të merrja frymë, ata po më mbytnin,” tha ai për agjencinë franceze të lajmeve (AFP) këtë mëngjes (21/5) ndërsa doli nga spitali.

Përpara portës “njerëzit më shtynin të hyja në fushë, nuk më jepnin mundësi të tërhiqesha, mbi mua kishte shumë njerëz. Më ra të fikët dhe kur u zgjova, isha në spital”, shpjegoi ai.

Policia kombëtare e El Salvadorit urdhëroi mbylljen e dyerve dhe, sipas disa tifozëve, madje hodhèn gaz lotsjellës ndaj tifozëve që përpiqeshin të hynin në stadium. Sipas versionit të policisë, nuk është përdorur asnjë gaz lotsjellës.

“Futbolli Salvadoran është në zi,” u tha gazetarëve drejtori i policisë kombëtare (PNC) Mauricio Arriaza. Ai njoftoi një numërim provizor “dymbëdhjetë të vdekur, nëntë në fushë dhe tre të tjerë në spitale të ndryshme”, ndërsa siguroi se policia e Salvadorit u sugjeroi autoriteteve sportive të hapnin një derë të tretë, por hapja nuk u lejua: “Ne jemi duke hetuar pse u hap vetëm një derë. Ka përgjegjësi penale dhe ne do të hetojmë”, tha ai.

Më shumë se 500 njerëz duhej të trajtoheshin brenda fushës së stadiumit, e cili është një nga më të mëdhenjtë në Amerikën Qendrore. “100 personat më të prekur u dërguan në objektet shëndetësore, ku disa prej tyre shfaqën simptoma të mbytjes dhe lëndime të tjera” .

Lojtarët e të dyja skuadrave morën pjesë në operacionet e shpëtimit të të plagosurve brenda stadiumit.

Federata Salvadorane e Futbollit shpreh keqardhje të thellë për ngjarjet që ndodhën në stadiumin Cuscaltan”, shkroi federata në Twitter. “Ai gjithashtu shpreh solidaritetin me të afërmit e të prekurve dhe të vdekurve në këtë incident”.

Federata vendosi gjithashtu “të pezullojë aktivitetet e futbollit në nivel kombëtar” për këtë të dielë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu