Fenomen i pazakontë, NASA kap imazhe mahnitëse nga Marsi

0

A keni menduar ndonjëherë se si do të ishte të shikoje diellin që perëndon në një planet tjetër?

Epo, këto imazhe verbuese më poshtë tregojnë spektaklin mahnitës në Mars dhe është hera e parë që rrezet e diellit shihen kaq qartë në Planetin e Kuq.

Fotot u kapën nga roveri veteran i NASA -s Curiosity, i cili u ul në planetin tonë fqinj në vitin 2012.

Perëndimet e diellit marsianë priren të jenë më interente sesa ato në Tokë, dhe janë tërheqëse. Imazhet tregojnë rreze drite që ndriçojnë re ndërsa dielli bie mbi horizont.

Rrezet e diellit, të cilat njihen edhe si rrezet krepuskulare nga fjala latine për “muzg”, u kapën më 2 shkurt ndërsa Curiosity po kryente sondazhin e tij më të ri të reve të muzgut.

Retë në imazh janë të veçanta sepse janë në një lartësi shumë më të madhe se zakonisht dhe ku është jashtëzakonisht ftohtë, që do të thotë se ato ka të ngjarë të përbëhen nga dioksidi i karbonit ose akulli.

Shumica e reve në Mars qëndrojnë në hapësirë jo më shumë se 60 kilometra mbi tokë dhe përbëhen nga akulli.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu