Gjyshërit e tij ishin kushërinj të parë; incesti që solli vdekjet nga i njëjti shkak

0

SHBA- Vdekja e vajzës së Elvis Presley-t nga një atak në zemër në moshën 54-vjeçare, forcon kërkimet e fundit që sugjerojnë se defektet gjenetike të shkaktuara nga “inbreeding” mund të jenë përgjegjëse për një varg vdekjesh të hershme në familjen e King of Rock and Roll.

Lisa Marie Presley, e cila pësoi një arrest kardiak, nuk ishte anëtarja e parë e familjes së Elvisit që vdiq nga sëmundjet e lidhura me zemrën. Vetë Presley vdiq nga një konvulsion kur ishte vetëm 42 vjeç. E njëjta gjë me nënën e tij Gladys e cila “u nda nga jeta” nga insuficienca kardiake në moshën 46-vjeçare. Gladys kishte tre vëllezër e motra, të cilët gjithashtu vdiqën në të dyzetat e tyre nga dështimi i zemrës ose komplikimet në mushkëri.

Në biografinë e fundit, të titulluar “Elvis: i destinuar të vdesë i ri”, autorja Sally Hoedel argumentoi se vdekja e Elvisit, nënës së tij dhe xhaxhallarëve të tij ka të ngjarë të shkaktohej nga një defekt gjenetik i shkaktuar nga martesa incestuale e gjyshërve të Elvisit nga nëna e tij, të cilët u martuan edhe pse ishin kushërinj të parë.

Siç thotë autori, vdekja e tyre e hershme nuk mund të jetë një rastësi pasi edhe Elvisi vdiq nga një atak në zemër. Vdekja e fëmijës së vetëm të Elvisit ka karakteristika të ngjashme. Hoedel argumenton se vdekjet në familjen e Elvisit u shkaktuan nga mungesa e antitripsinës alfa-1, një çrregullim gjenetik që dëmton mushkëritë dhe mëlçinë dhe çon në komplikime të tjera.

Kur Mansell u martua me kushëririn e saj të parë – një praktikë e zakonshme në kohët e mëparshme – dhe pati fëmijë, kjo lidhje gjinore mund të përkeqësonte çdo problem gjenetik që ajo kishte tashmë dhe ajo ua kaloi fëmijëve të saj. Jo vetëm që tre nga djemtë e Manselit vdiqën të rinj nga sëmundjet e zemrës, mushkërive dhe mëlçisë, por edhe Gladys vdiq në rrethana jashtëzakonisht të ngjashme.

Shëndeti i Gladys mori një kthesë të papritur dhe të shpejtë në të 40-at e saj. E njëjta gjë ndodhi edhe me djalin e saj Elvisin, i cili vdiq nga një krizë në zemër. Gjendja e tij sigurisht u përkeqësua nga përdorimi i drogës dhe fakti që ai ishte një alkoolist.

Elvis vuajti nga abuzimi me substancat dhe shtimi në peshë që solli në vdekjen e tij në 1977. Ai dihej se ishte bërë i varur nga droga të shumta me recetë në vitet ’70 ndërsa përpiqej të përballonte kërkesat e turneut rraskapitës.

46 vite pas vdekjes së Elvisit, Lisa Marie gjithashtu vdiq nga tërheqja pas një periudhe të gjatë abuzimi me substancat.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu