Kontrollet për drogë, arrestohen 5 shqiptarë në kufirin e Kapshticës. Si u zbuluan nga policia greke

0

Policia greke ka arrestuar në zonën kufitare pranë Kapshticës 5 shtetas shqiptarë nën akuzën e trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike.

Sipas policisë helene, shërbimet e saj kufitare kanë gjetur në një zonë me shkurre të dendura pranë doganës së Kapshticës, 5 çanta të mëdha, brenda të cilave ndodhej sasia prej 68 kg kanabis sativa dhe 2 kg kanabis e përpunuar në formë çokollate.

Menjëherë në zonë janë vendosur patrulla dhe sapo një grup i përbërë prej 5 personash i ka marrë çantat, menjëherë shërbimet policore greke ndërhynë duke i arrestuar.

Prej verifikimit rezultoi se të gjithë shtetasit e ndaluar kishin kaluar në mënyrë të jashtëligjshme kufirin mes dy vendeve, ndërsa 3 prej shqiptarëve rezulton se kishin të ndaluar hyrjen në zonën Shengen.

Të arrestuarit janë të moshave 22-41 vjeç dhe janë banorë të zonave kufitare pranë Greqisë.

Të arrestuarit do të dërgohen në gjykatë për masë sigurie.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu