Krokodili më i madh në botë mbushi 120 vjeç/ Ha pula, peshq, mish derri dhe “vizitorët” në ishull

0

Cassius është renditur në Librin e Rekordeve Guinness që nga viti 2011 si krokodili më i madh i gjallë dhe besohet se, nëse do të ishte i lirë, ai mund të hante njerëz.

Sipas faqes së internetit të kopshtit zoologjik, Cassius është 5.5 metra i gjatë, peshon mbi një ton, është 120 vjeç dhe ha pula, peshq, mish derri dhe “vizitorë në ishull”.

Të ftuarit në ishull janë një nga ushqimet e preferuara të Cassius-it, ndaj mezi pret me padurim të të shohë”, siç shkruan faqja, me humor, nën fotot e krokodilit gjigant.

Është e vështirë për shkencëtarët të përcaktojnë moshën e një krokodili bazuar në madhësinë e tij. Kur zvarranikët kafshërorë arrijnë moshën madhore, ritmi i rritjes së tyre ngadalësohet dhe gradualisht ndalet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu