Kuvendi miraton shkarkimin e presidentit Meta, këto janë deputetët që nuk morën pjesën në votim

0

Me 104 vota pro, 7 kundër dhe 2 abstenim Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar shkarkimin e presidentit Ilir Meta. Tashmë fati i presidentit Ilir Meta do të varet nga Gjykata Kushtetuese e cila do të hetojë nëse gjetjet e Komisionit Hetimor për Metën përbëjnë shkelje të Kushtetutës.

Meta është presidenti i parë në historinë e Shqipërisë që ndëshkohet me votë nga deputetët, pas nismës së 55 deputetëve socialistë dhe hetimeve nga Komisioni i Posaçëm, pjesë të cilit ishin edhe deputetët e opozitës parlamentare. Në procesin e votimit morën pjesën 115 deputetë ndërsa 7 munguan.

Deputetët që nuk morën pjesën në votim

Ambra Borova

Rudina Hajdari

Enada Kapllani

Korab Lita

Jetmira Raboshta

Olta Xhaçka

Fidel Ylli

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here