LAJM I FUNDIT/ Hetime për dhënie rryshfeti, Policia austriake futet befasisht në zyrën e kancelarit Sebastian Kurtz

0

Mediat austriake raportuan të mërkurën se hetuesit kanë kontrolluar zyrat e Partisë Popullore qeverisëse të vendit në lidhje me një hetim ryshfeti.

Agjencia e Shtypit Austri raportoi se godina e kancelarisë u kontrollua gjithashtu, megjithëse nuk ishte menjëherë e qartë nëse kjo përfshinte zyrat e kancelarit Sebastian Kurz.

Dy të përditshme, Presse dhe Kurier, raportuan se hetimi ishte i lidhur me pagesa të dyshimta për sondazhet e opinionit të botuara në një gazetë tjetër.

Transmetuesi publik ORF raportoi se sondazhet, të cilat përfituan nga Partia Popullore e qendrës së djathtë, u paguan nga ministria e financave.

Zyrtarë të lartë të Partisë Popullore pohuan se rrjedhjet e mediave ditët e fundit në lidhje me kërkimet e planifikuara kishin për qëllim të dëmtonin partinë dhe Kurz.

Kancelari 35-vjeçar u vu nën hetim në maj nga autoritetet antikorrupsion me dyshimin se ka bërë deklarata të rreme në një komision parlamentar, një akuzë që ai e ka hedhur poshtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here