Mesazhi ndryshe i Erdogan për 2022: Vendet e zhvilluara nuk janë aq të forta sa duken, njerëzimi po vuan

0

Viti 2021 ka dëshmuar se rendi aktual global që u shfaq pas Luftës së Dytë Botërore nuk mund të lejohet të vazhdojë në kurriz të vuajtjeve të njerëzimit, ka thënë presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Në mesazhin e tij të Vitit të Ri, Erdogan theksoi se fuqitë globale nuk arritën të adresojnë bollëkun e sfidave me të cilat përballet bota në vitin 2021, veçanërisht pandeminë e koronavirusit, krizën klimatike, migrimin e parregullt dhe konfliktet rajonale.

“Është një fakt i pamohueshëm që vendet e zhvilluara të sotme nuk janë aq të forta sa duken dhe nuk mund ta udhëheqin botën nëpër këto kriza”, tha ai, transmeton Anadolu Agency.

Erdogan vuri në dukje se Turqia punoi shumë për të kapërcyer probleme të ndryshme gjatë vitit “sfidues” 2021.

Ai tha se performanca e sektorit turk të shëndetësisë gjatë pandemisë ishte një shembull i shkëlqyer i sukseseve të vendit, së bashku me përpjekjet e tij për mirëqenien sociale dhe hapat për të rritur sigurinë dhe stabilitetin politik.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu