Navratilova kundër Gjokovic: “Duhej të ishte vaksinuar”

0

Legjenda e tenisit Martina Navratilova këmbëngul se ajo nuk mund të mbrojë zgjedhjen e Novak Gjokoviç për të mos u vaksinuar mes sagës së vazhdueshme që rrethon vizën e tij australiane.

Numri 1 i botës anti-vax fitoi një apel të hënën kundër qeverisë australiane për refuzimin e vizës ndaj tij pas mbërritjes në Melburn javën e kaluar.

Djokovic mbërriti në vend për të konkurruar në Australian Open duke mbajtur atë që ai mendonte se ishte një përjashtim i vlefshëm mjekësor nga rregullat e vaksinimit, duke deklaruar se ai ishte infektuar me Covid muajin e kaluar.

Por rojet kufitare refuzuan dokumentet dhe i refuzuan vizën, me Gjokoviçin që u izolua së bashku me refugjatët, ndërsa ai priste që apeli i tij të dilte para gjykatave.

Ajo seancë u zhvillua sot, me gjyqtarin Anthony Kelly që anuloi në mënyrë dramatike vendimin për t’i hequr vizën pasi vendosi se rojet kufitare kishin qenë ‘të paarsyeshme’ dhe nuk i kishin dhënë Gjokoviqit, 34 vjeç, kohë të mjaftueshme për të apeluar.

Megjithatë Navratilova – e cila mban një total rekord prej 59 titujsh Grand Slam në teke dhe dyshe – i tha “Good Morning Britain” se ‘saga’ po ‘bëhej më e çmendur çdo minutë’, duke shtuar se ajo nuk mund të mbronte zgjedhjen e serbit për të mos marrë goditjen.

‘Është e pabesueshme, çfarë sagë. Mund të ishte shmangur. Thjesht do të doja që Novak ta kishte bërë atë vaksinim në fillim”, tha 65-vjeçarja.

“E admiroj aq shumë, por nuk mund ta mbroj zgjedhjen për të mos u vaksinuar.”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu