Njihuni me vajzën 23-vjeçare që ka mjekër dhe thotë se ndihet më femër se kurrë!

0

Njihuni me vajzën 23-vjeçare që ka mjekër – dhe thotë se ndihet më femërore se kurrë. Harnaam Kaur, nga Slough, vuan nga sindroma e vezores policistike, e cila shkakton rritje të tepruar të flokëve. Ajo ishte vetëm 11 vjeç kur filloi të shfaqej dhe i kaloi vitet e saj të adoleshencës duke u përpjekur dëshpërimisht ta hiqte duke u depiluar dy herë në javë dhe duke e mbuluar trupin me rroba të gjera. Asistentja e shkollës fillore duroi abuzime të ndyra në shkollë dhe të huajt e shikonin atë në rrugë. Harnaam u bë aq e vetëdijshme sa nuk pranoi të largohej nga shtëpia e saj, përveçse të shkonte në mësime, dhe në pikën e saj më të ulët ajo filloi të dëmtonte veten dhe madje mendoi të merrte jetën e saj. Por, në moshën 16-vjeçare, më në fund ajo gjeti guximin të pranonte qimet e fytyrës pasi u pagëzua si Sikh. Feja dikton që trupi duhet të lihet në gjendjen e tij natyrale dhe qimet e trupit duhet të lihen të rriten. Vendimi u tregua i diskutueshëm me familjen e saj, por Harnaam ishte e vendosur të tregonte se ishte e bukur pavarësisht se si dukej. Sot, shtatë vjet më vonë, ajo thotë se është më e sigurt në trup se kurrë më parë dhe shpreson se historia e saj do të ndihmojë gratë e tjera në situatën e saj.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu