Pakistan/ Urdhër arresti për ish-kryeministrin, policia përplaset me qindra njerëz që protestojnë për lirinë e tij

0

Policia dhe protestuesit përleshen në Pakistan mes përpjekjeve për të arrestuar ish-kryeministrin Imran Khan.
Protestat janë përhapur në të gjithë Pakistanin ndërsa policia tenton të arrestojë ish-kryeministrin Imran Khan pasi ai nuk u paraqit në gjykatë për akuzat e korrupsionit.

Policia ka rrethuar shtëpinë e liderit 70-vjeçar të opozitës në Lahore që nga e marta, por është përballur me kundërshtimin e mbështetësve të tij.

Prej dy ditësh, policia dhe protestuesit janë përplasur me tulla dhe gurë të hedhur, ndërsa oficerët e policisë janë përgjigjur me përdorimin e gazit lotsjellës, topa uji dhe automjete të blinduara në përpjekje për të kontrolluar demonstratat.

Dhuna u raportua gjithashtu midis mbështetësve të Khan dhe policisë në qytete të tjera të mëdha, duke përfshirë Karaçi, Islamabad, qytetin e garnizonit të Rawalpindi, Peshawar, Quetta dhe gjetkë në Pakistan.
Qeveria ka dërguar policë shtesë për të trajtuar situatën në zonën luksoze të Parkut Zaman të Lahore, ku jeton Khan.

Herët të mërkurën, Khan doli nga shtëpia e tij për t’u takuar me mbështetësit e tij, të cilët ishin përballur me gaz lotsjellës dhe shkopinj policie gjatë natës për ta shpëtuar nga arrestimi.

Ai tha se ishte gati të udhëtonte në Islamabad më 18 mars me urdhër arresti, por policia nuk e pranoi ofertën.

Konfrontimi jashtë vazhdoi dhe më vonë, Khan pozoi për kamerat i ulur në një tavolinë të gjatë, duke treguar grumbujt e predhave të harxhuara të gazit lotsjellës që ai tha se ishin mbledhur nga shtëpia e tij.

“Çfarë krimi kam bërë që shtëpia ime është sulmuar kështu”, shkroi ai në Twitter.
Fawad Chaudhry, një zyrtar i lartë partiak nga partia e Khan pohoi se qindra mbështetës të Khanit u plagosën deri më tani.

Në Gjykatën e Lartë të Islamabadit, avokati i Khan, Khawaja Haris dhe ekipi i tij kërkuan pezullimin e urdhrit të arrestit për ish-kryeministrin.

Gjykata pritej të jepte një vendim për pezullimin më vonë të mërkurën.

Të martën, rreth një duzinë policie dhe rreth 35 nga mbështetësit e Khan u raportuan të plagosur pasi predha gaz lotsjellës dhe copa tullash derdhën trotuarin ndërsa ndjekësit e tij luftuan me shkopinj që kishin sjellë për t’i rezistuar policisë.

Qeveria provinciale e Punjabit në një deklaratë tha se më shumë se 100 oficerë policie u plagosën në përleshjet me mbështetësit e Khan.

Ata mohuan pretendimin e Khan se oficerët po përdornin municion të vërtetë.
Khan, i cili u rrëzua në një votë mosbesimi në prill, u urdhërua të paraqitej para një gjykatësi në Islamabad të premten për t’iu përgjigjur akuzave për shitjen e paligjshme të dhuratave shtetërore që kishte marrë gjatë mandatit të tij si kryeministër dhe për fshehjen e pasurive të tij.

Ish-kryeministri i është shmangur paraqitjeve para gjykatës që nga nëntori, kur u plagos në një sulm me armë në një tubim proteste në provincën lindore Punjab, duke pretenduar se ai nuk ishte i aftë mjekësor për të udhëtuar nga Lahore në Islamabad për t’u përballur me padinë.

Javën e kaluar, ai shkoi në Islamabad për t’u paraqitur para tre gjykatave, por ai nuk u paraqit para gjykatës së katërt për t’u përballur me padinë në rastin e korrupsionit, që është një proces ligjor për fillimin e gjyqit të tij.

Khan ka pohuar se një varg çështjesh kundër tij, të cilat përfshijnë akuza për terrorizëm, janë një komplot nga qeveria e pasardhësit të tij, kryeministrit Shahbaz Sharif, për të diskredituar ish-yllin e kriketit, i kthyer në politikan islamik.

Nga shtëpia e tij, Khan u kërkoi ndjekësve të tij të martën të luftojnë edhe nëse ai arrestohet. “Ata mendojnë se ky komb do të bjerë në gjumë kur Imran Khan të burgoset”, shkroi ai në Twitter. “Duhet t’i vërtetoni ata që e kanë gabim.”
Të mërkurën, ai shkroi në Twitter se kishte një komplot “për ta rrëmbyer dhe vrarë”.

Në historinë e trazuar politike të Pakistanit, të paktën shtatë ish-kryeministra janë arrestuar në raste të ndryshme dhe janë gjykuar nga gjykatat që kur ky vend i Azisë Jugore u krijua në 1947, pasi fitoi pavarësinë nga sundimi kolonial britanik.

Ish-kryeministri Zulfikar Ali Bhutto, i cili u var nga qeveria ushtarake në vitin 1979 pas rrëzimit të tij në një grusht shteti.

Vajza e tij, Benazir Bhutto, shërbeu dy herë si kryeministre dy herë dhe u vra gjatë një mitingu zgjedhor në vitin 2007 në qytetin garnizon të Rawalpindi.

Nawaz Sharif, kryeministri më jetëgjatë i Pakistanit dhe vëllai i kryeministrit aktual, ishte në detyrë nga 1990 në 1993 dhe nga 1997 në 1999, kur u rrëzua në një grusht shteti ushtarak nga gjenerali Pervez Musharraf.

Ai u kthye si kryeministër në vitin 2013, por u rrëzua nga Gjykata e Lartë e vendit në vitin 2017. Më pas u arrestua, u gjykua dhe u dënua për një çështje korrupsioni, megjithëse gjithmonë i ka mohuar akuzat dhe sot jeton në mërgim në Britani.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu