Pamje të bujshme, kthehen në tokë mbetjet e raketës kineze, bien mbi Oqeanin Indian

0

Mbetjet e raketës kineze CZ-5B, 22 tonëshe u kthyen në Tokë pak më parë, duke rënë në ujërat e Oqeanit Indian.

Administrata Amerikane e Hapësirës konfirmoi se mbeturinat u rikthyen në atmosferën e planetit rreth orës 19:45 GMT (12:45 PM ET), fatmirësisht pa rënë në një zonë të banueshme. Pamjet tronditëse janë postuar në rrjetet sociale nga përdoruesit që ndodhen në pjesë të planetit, nga ku u bë i dukshëm momenti i hyrjes së mbetjeve në atmosferën e Tokës.

Parashikimet nga studimet e agjencisë hapësinore, të cilat kishin treguar se zona ku pritet potencialisht të bien mbeturinat e veçanta, përfshinte zonën që fillon nga Afrika Perëndimore dhe arrin në Oqeanin Indian, rezultuan të vlefshme. Sipas Forbes, bëhet fjalë për raketën Long March 5B (CZ-5B). Fakti që raketa kineze u ul në Tokë është krejtësisht normale, pasi qëllimi nuk ishte udhëtimi në hapësirë, por nxitja e anijes kozmike që mban për të dalë nga atmosfera.

Nisja më e fundit u bë të dielën kur një raketë e 5 Marsit të gjatë transportoi një modul laboratorik në stacionin Tiangong. EASA ka lëshuar një njoftim paraprak të përditësuar mbi zonat e mundshme ku mund të kenë rënë pjesë të raketës në Evropë. Bullgaria, Franca, Spanja, Malta, Italia dhe Portugalia ishin në listë, por për fat nuk ranë në asnjë nga këto zona të populluara evropiane.

Kujtohet se organizata jofitimprurëse me qendër në Kaliforni, “The Aerospace Corporation”, nxori harta ku regjistrohej rruga e mundshme e raketës, si dhe pikat e mundshme të rënies.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu