Pas tërmetit në Siri shpërthen kolera, raportohen 22 të vdekur

0

Pas goditjes shkatërruese nga tërmeti i 6 shkurtit, Siria është prekur nga shpërthimi i kolerës, ku kanë humbur jetën 22 persona.

Sipas shërbimit të mborjtes civole në Siri, deri më tani janë raportuar 568 raste.

Një ndër shkaqet kryesore është gjithashtu dëmtimi në sistemet dhe infrastrukturën e ujit.

Në mes të krizës së luftës, autoriteti shëndetësor në Siri shpalli një shpërthim kolere më 10 shtator 2022 në shumë qeveri në vend, me më shumë se 10000 raste të dyshuara. Megjithëse zonat epidemiologjike të shpërthimit fillestar janë të përqendruara në veri të vendit (Deir-ez-Zor, Aleppo, Ar-Raqqa dhe Al-Hasakeh), kolera po përhapet me shpejtësi në shumë zona të tjera për shkak të krizës që prek infrastrukturën e ujit dhe kanalizimeve. Përhapja aktuale lidhet kryesisht me ujin e pijshëm nga burime të pasigurtam, si lumi Eufrat dhe ujitjen e prodhimeve bujqësore me ujë të kontaminuar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu