Pfizer hyn në industrinë e kanabisit, zotohet se do të trajtojë sëmundjen e zorrëve

0

Kompania farmaceutike dhe bioteknologjike ‘Pfizer’ do të hyjë në industrinë e kanabisit mjekësor. Mediat e huaja raportojnë se ka premtuar një trajtim të sëmundjes së zorrëve me bazë kanabinoidin. ‘Pfizer’ javën e kaluar nënshkroi një marrëveshje prej rreth 6.7 miliardë dollarë me kompaninë klinike Arena Pharmaceuticals.

“Blerja e Arena plotëson aftësitë dhe ekspertizën tonë në inflamacion dhe imunologji, një motor inovativ Pfizer që zhvillon terapi të mundshme për pacientët me sëmundje të dobëta imuno-inflamatore me nevojën për opsione më efektive trajtimi,”-tha Mike Gladstone, drejtues i Departamentit të Inflamacionit dhe Imunologjisë në Pfizer.

Arena Pharmaceuticals është një kompani bioteknike me një tubacion kushtuar terapisë së tipit kanabinoid. Ekipi i Arena po zhvillon këtë ilaç të bazuar në kanabinoid me një fokus fillestar në dhimbjen që shkakton sëmundja e zorrëve. Faqja e internetit e Arena-s njoftoi se ky përbërës, përmes selektivitetit të tij për CB2 kundrejt CB1, është nën hetim për lehtësimin e dhimbjeve pa efekte negative.

Me blerjen e Arena, Pfizer hyn në industrinë e kanabisit mjekësor dhe i bashkohet kompanive të tjera Big Pharma në hapësirën e kanabisit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu