Princi ekcentrik i kurorës saudite, pronari i Al Hilal-it, akuzohet si kriminel nga CIA…

0

ARABIA SAUDITE – Mohammad bin Salman, pronar i Al Hilal, është një nga njerëzit më të pasur në botë, por ai vazhdon të grumbullojë polemika. Pasuria e tij, e vlerësuar në shumë miliona dollarë, e ka vendosur tashmë atë në vendin e 8-të në listën e njerëzve më të fuqishëm në botë, sipas “Forbes”.

Në bordin e avionit të tij privat, një Boeing 747 i fuqishëm me vlerë 500 milionë euro, Neymar mbërriti në Arabinë Saudite, për t’iu bashkuar skuadrës së drejtuar nga Jorge Jesus. Princi i kurorës së vendit, kryeministri aktual, drejton gjithashtu fondin e investimeve të Arabisë Saudite që bleu Al Hilal.

Princi ekcentrik i kurorës saudite, pronari i Al Hilal-it, akuzohet si

Por Mohammad bin Salman nuk është i përjashtuar nga polemikat, siç kujton ‘Globo Esporte’. Sundimtari akuzohet nga CIA se ka urdhëruar vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi, një kundërshtar i qeverisë saudite, akuza që ai i mohoi, por përfundoi duke marrë “përgjegjësi”.

Si lider i vendit, ai do të ketë projektuar ndërhyrjen në Jemen, fqinjët e Arabisë Saudite, që po përjetojnë një krizë të rëndë humanitare, përveç që dyshohet se ka urdhëruar arrestimin e kryeministrit libanez, Saad Hariri, në 2017, si dhe persekutimin e feministeve mes viteve 2018 dhe 2019, me arrestimin e disa aktivisteve.

Por, Mohammad bin Salman, djali i mbretit, Salman bin Abdulaziz, i pëlqen ekscentricitetet dhe zakonisht nuk kursen. Në vitin 2015, për shembull, ai bleu kështjellën e Louis XIV, në Versajë (Francë), për 300 milionë dollarë, duke e bërë pronën, me një sipërfaqe prej 7 kilometrash katrorë, në një tokë prej 23 hektarësh, shtëpinë më të shtrenjtë në botë deri atëhere.

Pronari i Al Hilal mbledh art, zotëron një pikturë të Leonardo da Vinçit që e bleu për 450 milionë dollarë në vitin 2017 në një ankand dhe zotëron një nga jahtet më të mëdhenj privatë në botë, me gjatësi 134 metra. Thuhet se piktura e Da Vinçit është në këtë varkë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu