Rezultatet për PE/ Kryeministri hungarez: Europa u zhvendos në të djathtë dhe drejt paqes

0
Hungarian Prime Minister Viktor Orban gestures as he addresses an annual press conference in Budapest on December 21, 2022, prior to the government's last meeting of the year 2022. (Photo by Attila KISBENEDEK / AFP)

HUNGARi- Kryeministri hungarez, Viktor Orban ka folur për rezultatet e PE duke thënë se Evropa u zhvendos në të djathtë dhe drejt paqes.

“Ne do të ndërtojmë mbi këto rezultate në muajt e ardhshëm për të arritur qëllimet tona, pasi Hungaria merr Presidencën e BE-së”, shtoi ai.

Ndërkohë partia në pushtet e Orbanit mori më shumë vota në Hungari, performanca e saj me 44.79% ishte shumë më e ulët se dy zgjedhjet e mëparshme evropiane. Një lëvizje e re opozitare, Tisza, ka fituar gati 30% të votave.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu