SHBA nuk gjen qetësi nga balonat spiune, një objekt misterioz kapet duke fluturuar drejt Hawait

0

SHBA- Ushtria amerikane është duke gjurmuar një tjetër balonë misterioze që është fluturuar mbi tokën amerikane, tre muaj pasi rrëzoi aeroplanin kinez të mbikëqyrjes. Pentagoni e ka ndjekur prej një jave objektin e paidentifikuar që ka fluturuar mbi Hawaii dhe po shkon drejt Meksikës.

Nuk është e qartë se kujt apo çfarë i përket, por nuk ka fluturuar mbi ndonjë vend të ndjeshëm ushtarak. Zyrtarët amerikanë nuk besojnë se i përket Kinës dhe Pentagoni tha se nuk do të ndërmarrë veprime ushtarake. Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre nuk kishte asnjë informacion shtesë për balonën e paidentifikuar kur u shtyp gjatë konferencës të hënën.

Në fund të janarit, Pentagoni zbuloi një balonë spiune kineze që fluturoi mbi kontinentin e SHBA. Administrata Biden priti derisa të ishte në brigjet e Karolinës së Jugut për ta rrëzuar atë më 4 shkurt.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu