Shpërthen vullkani Etna në Itali. Catania mbushet me hi, pamje spektakolare

0

ITALI- Vullkani më aktiv në Evropë në Malin Etna shpërtheu të dielën, duke hedhur hi në Catania, qyteti më i madh i Sicilisë lindore dhe duke detyruar mbylljen e aeroportit të atij qyteti. Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë i Italisë, ose INGV, i cili monitoron nga afër Etna me instrumente në shpatet, vuri në dukje se mbulimi i reve në një ditë me shi po pengonte pamjet e shpërthimit, i cili shpesh shërben për një shfaqje spektakolare të llavës flakëruese gjatë vullkanit.

Instituti tha se hiri kishte rënë në Catania dhe të paktën një qytet në shpatet e banuara të malit Etna. Por televizioni shtetëror italian, duke raportuar nga Catania, tha se aeroporti i qytetit do të jetë i mbyllur të paktën deri të dielën në mbrëmje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu