Shqiptari kapet për herë të dytë në ‘shtëpi bari’, gjykatësi e dënon me 5 vite burg: S’ke vënë mend

0

Prokurorja Emma Atkinson i tha gjykatës së Teesside Crown se policia theu derën e pronës në York Road më 5 korrik të këtij viti dhe e gjeti Hoxhën lart.

Prokurorja Emma Atkinson i tha gjykatës së Teesside Crown se policia theu derën e pronës në York Road më 5 korrik të këtij viti dhe e gjeti Hoxhën lart.

Një fermer kanabisi i kapur gjatë një bastisjeje droge në Hartlepool është burgosur pasi një gjykatës tha se ai nuk kishte mësuar mësimin e tij. Hartlepoolmail shkruan se shqiptari Ferbent Hoxha u gjet brenda një adrese në York Road, ku u gjetën 75 bimë kanabis me një vlerë rruge deri në 61 mijë paund.

U zbulua se 22-vjeçari ishte dënuar me dy vjet burg për një vepër të ngjashme në fund të vitit 2019 dhe u deportua përsëri në vendin e tij pas lirimit. Por ai u kthye në Mbretërinë e Bashkuar në maj të vitit të kaluar dhe menjëherë pasi u lirua nga paraburgimi i imigracionit u kthye në mënyrat e tij të vjetra.

Prokurorja Emma Atkinson i tha gjykatës së Teesside Crown se policia theu derën e pronës në York Road më 5 korrik të këtij viti dhe e gjeti Hoxhën lart.

“Në katin e sipërm ishte një rritje e konsiderueshme e kanabisit me gjithsej 75 bimë. Një dhomë ishte konvertuar plotësisht. Në një numër të madh çantash janë gjetur pajisje të ndryshme të përdorura për rritjen e kanabisit,” tha ajo.

Policia vendosi vlerën e drogës në rrugë midis 20,440 dhe 61,320 £, ose midis 8,000 dhe 36,000 £ nëse shitet me shumicë në kilogramë.

Hoxha ishte gjithashtu i lidhur me një fermë tjetër kanabisi në Leeds të gjetur në janar, ku u gjetën 54 bimë me vlerë deri në 55,700 £ në nivel rruge dhe 33,000 £ në shitje me shumicë.

Hoxha, u deklarua fajtor për prodhimin e një droge të klasit B.

“Duket se brenda javësh ose muajsh pas lirimit nga paraburgimi u përfshi në të njëjtin aktivitet kriminal për të cilin ishe dënuar në dhjetor 2019. Me fjalë të tjera, nuk keni marrë asnjë mësim nga dënimi i mëparshëm që ju është shqiptuar,” tha gjykatësi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu