Si u bë Siria narko-shteti më fitimprurës në botë

0

Thuhej se Isis ishin fansa të mëdhenj të “Captain Courage”. Tani është përhapur në të gjithë Lindjen e Mesme. Sigurisht, është e paligjshme. Dhe tmerrësisht e varur. Thuhet se është deri tani eksporti më i madh i Sirisë, duke siguruar më shumë se 90 për qind të monedhës së huaj të vendit. Regjimi i Asadit mund të jetë narko shteti më i madh në botë.

Abu Hassan e vendos kallashnikovin e tij dhe më fut në një xhep ngrohësin e tij dhe mw jep një pilulë të vogël të bardhë. “Këtu,” thotë ai në arabisht, “një dhuratë. Kjo do t’ju mbajë zgjuar për 48 orë.’ Ai buzëqesh dhe shton në anglisht: ‘Seks i mirë!’ Pilula është Captagon, një amfetaminë e njohur si ‘koka e të varfërve’. Mund ta bëjë përdoruesin të ndihet i pamposhtur dhe është marrë nga luftëtarët nga të gjitha anët në luftën civile të Sirisë; Thuhej se Isis ishin fansa të mëdhenj të “Captain Courage”. Tani është përhapur në të gjithë Lindjen e Mesme. Sigurisht, është e paligjshme. Dhe tmerrësisht e varur. Thuhet se është deri tani eksporti më i madh i Sirisë, duke siguruar më shumë se 90 për qind të monedhës së huaj të vendit. Regjimi i Asadit mund të jetë narko shteti më i madh në botë.

Abu Hassan m’u prezantua si bosi i një bande të kaptagonit libanez. Ne u takuam përmes një të afërmi të tij, kjo wshtw e vetmja arsye pse Abu Hasani po flet me mua. Ai nuk është prodhuesi më i madh i Captagon në Liban, por as më i vogli. Ai nuk është ai që mund të imagjinonit si një bos droge libanez . Ai është i vogël, rreth të pesëdhjetave, me kashtë gri dhe një fytyrë të hequr, ngjyrë gështenjë; ai drejton një Mercedes të vjetër. Më shumë në përputhje me pritjet, janë katër ose pesë truproja. Njëri, i veshur me rrjetë luftarake të mbushur me municion dhe granata, ulet me ne ndërsa flasim. Malet që janë kufiri me Sirinë duken në distancë. Abu Hassan shpjegon se si regjimi i Asadit fiton para prej tij.

Fillon me një telefonatë nga një ndërmjetës në Siri, duke bërë një porosi për një tregtar në Irak, Jordani ose Arabinë Saudite. Më pas nxitojnë të marrin përbërësit, ato që ai i quan ‘kripërat kineze’ dhe benzene. Këto janë kimikate legale që dërgohen përmes portit të Bejrutit dhe kushtojnë pak. Burrat e tij i përziejnë në një kazan dhe i mbyllin pilulat me një makinë. Para se të ndalohej, Captagon ishte një ilaç për narkolepsinë dhe çrregullimin e deficitit të vëmendjes. Trupi e zbërthen atë në amfetaminë dhe një stimulues tjetër që gjendet në sasi të vogla në çaj. Shumë nga ato që shitet si Captagon në Lindjen e Mesme është thjesht amfetaminë. Abu Hassan nuk e di formulën kimike për atë që bën. Por ai thotë me krenari se çdo grup merr një goditje shtesë nga pesë kilogramë metamfetaminë, ose meta kristal (një drogë që bën të bien dhëmbët dhe flokët e të varurve). Ata vendosën tetë kilogramë në grumbull për pilulën që më dha, pra është gjë e mirë.

Porosia më e vogël që mori ndonjëherë përmes ndërmjetësit sirian ishte për tre kuti, më e madhja për 300. Ai i mban duart të ndara për të treguar diçka në madhësinë e një kutie të madhe këpucësh dhe thotë se secila do të mbante rreth 10,000 pilula. Ai i shet pilulat për 1-2 dollarë secila, por më pas duhet të ‘paguajë për rrugën’ përmes Sirisë. Kushton 2 dollarë një pilulë për të lëvizur një dërgesë përtej kufirit, pastaj 2 dollarë të tjera për të lëvizur pak më lart në rrugën për në qytetin e Homsit dhe kështu me radhë nëpër të gjitha pikat e kontrollit të regjimit. Pilulat mund të kalojnë përmes “një duzinë duarsh” në rrugën e tyre drejt tregtarëve dhe klientëve të tyre në të gjithë Lindjen e Mesme, çmimi që rritet në çdo fazë. Në Riad, çdo pilulë kushton 24 dollarë ose më shumë. Një kuti e shitur për 20,000 dollarë përfundon në vlerën e një çerek milioni.

Shumë nga këto para shkojnë, për muhabaratin sirian, ose policinë sekrete; ‘inteligjenca’; dhe Divizioni i 4-të i ushtrisë, i udhëhequr nga vëllai i Presidentit Asad, Maher. Ekziston edhe një biznesmen i madh që kontrollon një sërë postblloqesh sepse përdoret nga regjimi për të mbikëqyrur autokolonat e ndihmave. “Të gjithë marrin pjesjen e tyre.” Edhe dërgesa më e vogël do të thotë gjysmë milioni dollarë për njerëzit që drejtojnë regjimin sirian; njëqind kuti do të vënë 10 milionë dollarë në duart e tyre. “Dhe le të themi se njëqind djem si unë po lëvizin produktin nëpër Siri. Ky është i gjithë buxheti i shtetit, pikërisht aty”.

Në Liban funksionon në të njëjtën mënyrë. Ai thotë se duhet të paguajë policinë lokale, muhabaratin, shërbimet e inteligjencës dhe Hezbollahun, milicinë shiite që kontrollohet nga Irani dhe që ka luftuar për regjimin sirian. Po takohemi në territorin e Hezbollahut, në luginën Beqaa. Qytetet përgjatë autostradës nëpër Beqaa janë të mbushura me flamuj të Hezbollahut, një grusht që shtrëngon një kallashnikov në një sfond të verdhë. Postera të klerikëve dhe martirëve nga lufta në Siri janë ngjitur në shtyllat e dritave. Udhëheqësi i organizatës, Hassan Nasrallah, e quan pretendimin se ata kontrabandojnë drogë. Kjo do të ishte kundër Islamit, thotë ai: ata as nuk do t’u shisnin drogë armiqve të tyre. Ebu Hasani buzëqesh me këtë. Ai e di se Hezbollahu nuk ka nevojë të jetë në biznesin e Kaptagonit për të përfituar me atë.

Përfshirja e regjimit të Asadit në Kaptagon është shumë, shumë më e madhe sesa thjesht zhvatja e kontrabandistëve si Abu Hassan. Ashtu si ai, qeveria amerikane e identifikon Maher al-Assad-in si “mbretin”, por pas prodhimit dhe kontrabandës. Më thanë për një takim në Uashington DC ku një zyrtar paraqiti inteligjencën. Kishte fabrika Captagon kudo: dy në provincën e Homsit dhe një në Hama, në zemër të vendit dhe disa në Tartous dhe Latakia përgjatë bregdetit. Një fabrikë letre në qytetin verior të Aleppos ishte shndërruar gjithashtu në prodhim Captagon. Ky pretendim i fundit nuk është befasi. Dy vite më parë, policia italiane në portin e Salernos sekuestroi tre anije me kontejnerë nga Siria. Ata gjetën pothuajse 15 tonë Captagon të fshehur në cilindra të mëdhenj letre. Vlera e rrugës ishte më shumë se një miliard dollarë, duke e bërë atë bustin më të madh të amfetaminës në histori.

Charles Lister, nga Instituti i Lindjes së Mesme në Uashington DC, thotë se nuk ka dyshim se Captagon po prodhohet “në shkallë industriale” në Siri. Shifrat janë befasuese. Vitin e kaluar, kaptagoni sirian në vlerë prej 5.5-6 miliardë dollarë u sekuestrua jashtë vendit. Vlera totale e eksporteve legale të Sirisë është 800 milionë dollarë. Por Lister thotë se tregtia e Captagonit është të paktën pesëfishi i asaj që u kap, nëse jo dhjetë deri në 20 herë më e madhe, duke pasur parasysh se sa e lehtë është të kontrabandosh përtej kufijve në Lindjen e Mesme. Vlerësimi i tij më konservator, pra, është i eksporteve me vlerë 25-30 miliardë dollarë. Për krahasim, vlera totale e drogës e eksportuar në SHBA nga kartelet meksikane mendohet të jetë 5-7.5 miliardë dollarë në vit. Lister thotë: “Ka vetëm një rrjedhë të ardhurash që ka rëndësi për regjimin tani. Dhe kjo është droga.’

Nuk ka skrupuj për koston njerëzore. Ky është një regjim që vrau dhjetëra mijëra njerëz të tij për të qëndruar në pushtet. Këto krime e kanë vënë Sirinë nën sanksione mbytëse ndërkombëtare, të cilat, siç më tha një vëzhgues, ndëshkojnë njerëzit e zakonshëm për dështimin për të përmbysur qeverinë e tyre. Prandaj, disa argumentojnë për veprime më të synuara. Por njerëz si Maher al-Assad tashmë janë nën sanksione dhe – problemi i vërtetë – sa më shumë të izolohet regjimi sirian, aq më shumë do t’i duhet të mbështetet në burimin e tij të paligjshëm të të ardhurave, Captagon.

Të tjerë argumentojnë për ta rikthyer Sirinë në komunitetin ndërkombëtar, duke i dhënë ryshfet regjimit që të shkojë drejt. Por kjo do t’i lejonte Asadët dhe aleatët e tyre t’i shpëtonin drejtësisë. Dhe këto janë para të lehta për regjimin. Barnat janë të lira për t’u prodhuar dhe tregu vazhdon të rritet, veçanërisht tani që po lëviz në Evropë. Siç thotë Lister, nga këndvështrimi i tyre, do të ishte ‘çmenduri’ të dilje nga biznesi Captagon.

Ai dëshiron të ‘inkurajojë vetë rajonin që të bashkohet për ta luftuar këtë’. Arabia Saudite ka treguar se si mund të duket kjo. Sauditët ndaluan importet e të gjitha frutave dhe perimeve libaneze pasi tetë milionë pilula Captagon u gjetën në një ngarkesë me shegë të zbrazura. Kjo ka goditur padrejtësisht të gjithë fermerët libanezë, por ka një efekt. Abu Hassan më thotë se i është dashur të mbyllë aparatin e tij të tabletave për shkak të rrezikut të bastisjeve të qeverisë. Ai dhe truprojat e tij vazhdojnë të shikojnë rrugën me nervozizëm ndërsa flasim. “Ne paguajmë për mbrojtjen, por kjo nuk do të thotë se mund të flemë rehat.”

Abu Hassan më tregon historinë e jetës së tij: iu bashkua një milicie palestineze për të luftuar izraelitët, më pas milicia shiite Amal për të luftuar në luftën civile, pastaj kaloi në bujqësinë e hashashit, tani Kaptagon. Pesë vjet më parë, nipi i tij ishte mes një grupi ushtarësh libanezë të rrëmbyer dhe vrarë nga ISIS në qytetin e afërt sunit të Arsalit. Kështu Ebu Hasani rrëmbeu nipin e njeriut që ai e konsideronte përgjegjës. Ai e bëri të riun të shtrihej mbi varrin e të afërmit të tij të vdekur dhe e qëlloi. Pastaj e thirri njeriun në Arsal dhe i tha: ‘Eja merre trupin e qenit tënd.’ Lufta lind burra si Ebu Hasani. Lufta siriane ka bërë shumë më tepër prej tyre – tregtia e Kaptagonit nuk do të jetë e lehtë të zhduket.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu