Si u zbulua menaxheri që inskenoi grabitjen me dhunë pasi humbi lekët me lojëra fati. Arrestohet edhe pronari i lokalit

0

Një grabitje me dhunë ndodhi ditën e djeshme në autostradën Tiranë-Durrës, që rezulton të jetë inskenuar nga vetë menaxheri i karburantit, i identifikuar si Gert Farruku, 23 vjeç.

Ai kishte humbur paratë duke luajtur lojëra fati dhe kishte simuluar ngjarjen me qëllim justifikimin e shumave të mëdha të parave të xhirove ditore, njofton policia. Përveç Farrukut, është arrestuar edhe pronari i lokalit Arsid Haxhija, 22 vjeç, që organizonte lotari të palejuara.

Nga hetimet e kryera dhe mbledhja e të gjitha provave procedurale është konstatuar se në momentin e vjedhjes një person i maskuar ka zbritur nga një mjet dhe i ka vjedhur me dhunë xhiron ditore Farrukut.

Në vijim të hetimeve ka rezultuar se 23-vjeçari për një periudhë 2-mujore ka vjedhur sistematikisht kompaninë ku ai punon duke deklaruar shuma më të vogla se fitimi. Shumën e lekëve të përfituara nga mosdeklarimi, e ka luajtur në lotari të palejuara në lokalin e Arsid Haxhijës.

Menaxheri i firmës, dyshohet se e ka organizuar vjedhjen për të larë borxhet që ka pasur në loto. Nga ana e grupit hetimor vijon puna për identifikimin e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprime të mëtejshme për veprën penale “Vjedhja e kryer duke shpërdoruar detyrën” në ngarkim të Gert Farrukut dhe “Organizimi i lotarive të palejuara” në ngarkim të shtetasit Arsid Haxhija.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here