Skandali me Mesin/ “Ai miu i kanaleve po bën diktaturë te Barça”, dalin përgjimet e ish-drejtuesve katalanas që akuzojnë Leon

0

Disa përgjime mes ish-drejtuesve të Barcelonës teksa sulmonin dhe ofendonin yllin Lionel Mesi janë bërë publike nga media italiane “Sport”. Mesazhet datojnë në fillim të vitit 2021, kur argjentinasi ishte në muajt e fundit të kontratës me Blaugranët.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë në mesazhe etiketohet si “miu i kanalizimeve” dhe akuzohej se kishte vendosur një diktaturë të brendshme brenda klubit në lidhje me politikat e transferimit dhe rinovimit.

Protagonistët e bisedave në WhatsApp janë ish-presidenti Josep Maria Bartomeu , ish- CEO Oscar Grau, drejtori financiar Pancho Schroder, drejtori i Strategjisë dhe Inovacionit Javier Sobrino dhe menaxherë të tjerë si Jordi Moix , Oriol Tomàs dhe David Bellver. Megjithatë, më elokuenti nga të gjithë është Román Gómez Ponti, në atë kohë kreu i shërbimeve ligjore të Barçës, nga pajisjet elektronike të të cilit rrjedhin përgjimet e Mossos d’Esquadra.

Bisedat më të nxehta ishin bërë gjatë janarit të vitit 2021 dhe epoka e Bartomeu tashmë kishte përfunduar disa muaj më parë: “Barto, vërtet, nuk mund të jesh kaq i sjellshëm me këtë miun e kanalizimeve. Klubi i dha atij gjithçka dhe ai iu përkushtua duke vendosur një diktaturë nënshkrimesh, transferimesh, rinovimesh, sponsorësh… vetëm për të. Shifrave të kontratës së tij i duhet shtuar edhe Pinto, rinovimi i Suarezit dhe ai i Zhordi Alba, komisioni i rinovimit të Ansu Fatit… Dhe mbi të gjitha akumulimi i shantazheve dhe vrazhdësisë që klubi dhe ne që punojmë për të kemi pësuar nga ky xhuxh hormonal që ia ka borxh jetën Barçës”, shkruante Ponti.

Ish-kreu i shërbimeve ligjore Blaugrana më pas zbulon se Mesi në vitin 2020 kishte bërë presion që të mos ulte pagën e tij dhe të mikut të tij Suarez : “Kur gjërat shkojnë keq (referenca është në vitin e shpërthimit të pandemisë,) ju merrni mesazhin mitik: ‘President, uli rrogat e të tjerëve, por mos më prek mua dhe Luisin’. Le të shpresojmë që ai të kalbet mes indiferencës së njerëzve, që është gjëja më e keqe që mund t’i ndodhë”.

Bartomeu nuk distancohet nga kolegu i tij: “Jam dakord për shumë gjëra. Ne e kemi dëgjuar Leon shumë herë, jo gjithmonë, por shumë herë. Kjo kontratë pa një pandemi do të ishte plotësisht e pranueshme”.

Ponti, duke iu referuar nevojës për të shkurtuar disa lojtarë, performanca e të cilëve është në rënie, duke përfshirë Zherard Pikenë, nuk i përbuz fjalët: “Duhet të kesh pak skrupuj dhe të jesh një bir i madh i një ku…. Nën drejtimin tuaj, klubi duhet të përballet me uljen drastike të faturës së pagave të ekipit të parë, aq më tepër pas qëndrimit të paparaqitshëm, të neveritshëm dhe të neveritshëm të një staf milionerësh të llastuar dhe të pandjeshëm që refuzuan të binin dakord me klubin për masat minimale për të siguruar qëndrueshmërinë tonë ekonomike, pavarësisht vuajtjeve të njerëzve”, përfundonte Ponti.

PANORAMASPORT.AL

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu