talia jep 50 milion euro për kurimin e njerëzve nga ‘Covidi i gjatë’

0

Qeveria italiane ka dhënë 50 milionë euro për të ndihmuar në trajtimin e 164,000 njerëzve që vuajnë nga probleme serioze shëndetësore të lidhura me ‘Covidin e gjatë’.

Paratë do të përdoren për kontrolle të rregullta, përfshirë zemrën, mushkëritë dhe veshkat, të pacientëve deri në fund të vitit 2023 si pjesë e një strategjie që synon gjithashtu lejimin e mjekëve të kërkojnë ndikimin afatgjatë të virusit.

Më shumë se një e treta e italianëve që vuajnë nga simptoma serioze të Covidit të gjatë janë nga Lombardia, rajoni më i goditur nga pandemia.

Antonio Pisani, një neurolog në qendrën kërkimore Mondino, tha për Il Sole 24 Ore se rreziku i çrregullimeve neurologjike është i lartë. Ndër simptomat më të zakonshme që ai sheh midis pacientëve janë lodhja e vazhdueshme, marramendja dhe vështirësia në përqendrim.

Ai tha se kishte gjithashtu shenja që virusi mund të nxjerrë në pah sëmundje si Parkinson dhe Alzheimer. “Unë kisha dy pacientë të cilët, para marsit 2020, nuk ishin vizituar kurrë një neurolog … një muaj më parë njëri u diagnostikua me Parkinson dhe tjetri Alzheimer. Prandaj është sikur Covid të ishte një përshpejtues për një sëmundje që ishte tashmë atje, por nuk ishte paraqitur ende. “

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here