Teoria konspirative: Amerika do zëvendësimin e Kurtit. Ministrat s’ia pranoi në SHBA, opozitën e thirri me urgjencë. Duan “partnerë të rinj”

0

KOSOVË- Liderët e dy partive më të forta opozitare në Prishtinë, Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), dy ditë më parë nisën vizitën e tyre zyrtare në Departamentin e Shtetit e nuk patën fatin e ministrave të qeverisë së Albin Kurtit. Me këtë detaj janë kapur shumë mediat serbe që janë kujdesur që të analizojnë gjithçka duke i dedikuar edhe një shkrim të gjatë dhe sqarues.

SHKRIMI I BLIC:

Ministrat e Kurtit, gjithashtu u përpoqën të hipnin në një aeroplan që do t’i çonte në ndërtesën pranë Shtëpisë së Bardhë, por diplomatët nga Uashingtoni i dekurajuan ata me një “këshillë” që të gjenin një moment më të përshtatshëm. Rastësi apo jo? A po krijon SHBA një terren për rrëzimin e qeverisë Kurti për të siguruar një partner më bashkëpunues nga opozita?Dhe, më e rëndësishmja, çfarë do të thoshte kjo për Serbinë?

Lajmi se ministret Albulena Haxhiu dhe Elberta Krasniqi, nuk kanë udhëtuar në SHBA ka ndikuar shumë. U spekulua se iu refuzuan vizat, por Haxhiu vendosi t’u japë fund thashethemeve dhe zbuloi se pas një takimi me zyrtarë të lartë të Ambasadës Amerikane në Kosovë, është vendosur që vizita të shtyhet për një “më shumë datë e përshtatshme”. Kjo, siç pritej, nuk e kënaqi opinionin atje, vetëm sa përforcoi vlerësimin se vonesa e udhëtimit ishte reagim ndaj refuzimit të Kurtit për të dëgjuar sugjerimet e vazhdueshme të SHBA-së dhe BE-së për shtyrjen e afatit për ndërrimin e targave të Serbisë.

Që atëherë, kriza në Kosovë u intensifikua dhe “hakmarrja” e SHBA-së nuk vonoi shumë. Ministrat e Kurtit, në vend që të shkonin në Uashington, qëndruan në Prishtinë, ndërsa nënkryetari i Bashkimit Demokratik të Kosovës, Lutfi Haziri, paralajmëroi se ishte “një lloj sanksioni”.

“SHBA do të ruajë përgjithmonë marrëdhëniet me popullin e Kosovës, por do të dëmtojë marrëdhëniet me zyrtarët. SHBA-ja tashmë ka shfaqur shenjat e para të rishqyrtimit të marrëdhënieve me zyrtarët e Kosovës. “Këshilla” e mikut më të madh të shqiptarëve të Kosovës për të mos udhëtuar është një lloj sanksioni. Kjo është fatale dhe alarmante,”-shkroi ai në Facebook.

Pyetja, megjithatë, është nëse Amerika mund të nisë tani një ushtrim praktik dhe “sanksione” që do të çojnë në rrëzimin e Kurtit, gjë që ndodhi edhe në mars 2020? Kjo ndoshta do t’i jepte Uashingtonit një partner më të hapur, dhe si rrjedhim një mundësi për të shpëtuar dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës.

A do të sillte përparim në zgjidhjen e nyjës së Kosovës një politikan më i bindur, sipas standardeve të Perëndimit?

Ish-diplomati Srećko Gjukiç nuk është optimist. Për më tepër, ai vlerëson për “Blic” se me çdo zyrtar të ardhshëm të Prishtinës do të ishte keq e më keq të bashkëpunohej.

“- Fakti që qeveria amerikane dhe partnerët në Kosovë po ndryshojnë nuk do të thotë asgjë për ne. Kur shikojmë prapa nga kjo distancë, del se Hashim Thaçi ishte më i miri nga këndvështrimi i Serbisë. Dhe pastaj donim ta shihnim në burg. Mund të supozojmë se ky i ri do të ishte më i moderuar se Kurti dhe i tillë ishte edhe ish-kryeministri Isa Mustafa, por edhe kjo nuk na shkoi larg,” – thotë Gjukiç. Largimin e opozitës së Prishtinës në Amerikë, ai e sheh edhe si mesazh të qartë për Kurtin, por mendon se është herët për të nxjerrë ndonjë përfundim.

“Do të ishte e parakohshme të thuhej se këto lëvizje janë një prelud i një veprimi më të gjerë për rrëzimin e Qeverisë ekzistuese të Kosovës, por sigurisht që dërgojnë një mesazh të qartë të pakënaqësisë amerikane me lëvizjet që Kurti bën pa marrëveshje me partnerët ndërkombëtarë.”

Kurti e përfundoi mandatin e tij të parë si kryeministër në mars 2020 pas më pak se dy muajsh shërbim pasi u la në baltë nga partneri i tij i koalicionit, Isa Mustafa. Mediat vendase spekuluan se Kurti e humbi pushtetin për shkak se nuk donte të bashkëpunonte me dialogun Beograd-Prishtinë, të dërguarit special të atëhershëm të Shtëpisë së Bardhë, Richard Grenell.

Megjithatë, Kurti u rikthye në të njëjtën ulëse pas zgjedhjeve të shkurtit 2021 dhe fitoi 50.28 për qind të votave.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu