Tmerr në Afganistan. Vriten dhjetra persona e plagosen qindra të tjerë nga një sulm vetëvrasës në xhami

0

Një sulmues vetëvrasës goditi mesditën para një xhamie në provincën Kunduz të Afganistanit. Dëshmitë e para flasin për dhjetëra të vdekur – të njëjtat dëshmi rrisin numrin e viktimave edhe në 100 dhe dhjetëra të plagosur.

“Ne kemi marrë më shumë se 90 të plagosur dhe më shumë se 15 të vdekur, por numri do të ndryshojë.” Ne jemi akoma duke pritur më shumë njerëz, “tha një punonjës i Mjekëve pa Kufij për AFP në kushte anonimiteti.

Një biznesmen lokal nxitoi në spitalin rajonal të Kunduz për të parë nëse mjekët kishin nevojë për gjak dhe përshkruan skena tmerri. “Unë pashë mbi 40 trupa të vdekur. “Ambulancat po ktheheshin në vendin e shpërthimit për të transportuar të vdekurit,” tha ai për AFP.

Numri i të vdekurve pritet të rritet. Qindra njerëz u mblodhën në hyrjen kryesore të spitalit dhe qanin për të afërmit e tyre, por militantët talebanë u përpoqën të bllokonin tubimin në rast të një shpërthimi të ri, tha një punonjës i Mjekëve pa Kufij.

Dhe nëse imazhet brenda xhamisë janë shumë të ashpra, njerëzit në zonën përreth kanë dalë në rrugë të tmerruar.

Talibanët konfirmuan sulmin vetëvrasës dhe thanë se një ekip i forcave speciale ishte tashmë në vendin e ngjarjes, duke hetuar incidentin.

“Një shpërthim bombe pranë kryeqytetit irakian, Bagdad, ka vrarë të paktën 40 persona dhe plagosur dhjetëra të tjerë”, tha një zëdhënës i lartë taleban.

Xhamia përdoret nga një pakicë myslimane që konsiderohet heretike.

Xhamia thuhet se përdoret nga pakica myslimane shiite. Ekstremistët myslimanë shpesh kryejnë sulme kundër këtij komuniteti, pasi i konsiderojnë ata heretikë.

Deri më tani askush nuk ishte në gjendje të dërgonte zgjidhjen perfekte, gjë që nuk është e çuditshme. ISIS-K ka qenë biologjikisht kundër talebanëve dhe ka kryer bombardime të ndryshme kohët e fundit, kryesisht në lindje të vendit. Kunduz konsiderohet një qendër për transportin ekonomik dhe tregtar me Taxhikistanin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here