Tragjedi/ Një prej zjarreve më të mëdha përfshin bllokun e apartamenteve, vdesin 19 persona, mes tyre nëntë fëmijë

0

Të paktën 19 persona, duke përfshirë nëntë fëmijë, vdiqën nga zjarri të dielën në një ndërtesë apartamentesh në Bronx në një nga flakët më të rënda në qytetin e Nju Jorkut në dekada, thanë zyrtarët.

Kryebashkiaku Eric Adams e quajti bilancin e zjarrit “të tmerrshëm”.

“Ky do të jetë një nga zjarret më të këqija që kemi parë në kohët moderne”, tha ai.

Numri i të vdekurve u konfirmua nga Stefan Ringel, një këshilltar i lartë i Adams. Një zyrtar i qytetit, i cili nuk ishte i autorizuar të fliste publikisht, konfirmoi numrin e fëmijëve të vdekur.

Më shumë se pesë duzina njerëz u plagosën dhe 13 persona ishin ende në gjendje kritike në spital, tha Ringel.

Shumica e viktimave vuanin nga thithja e rëndë e tymit, tha komisioneri i FDNY Daniel Nigro në një konferencë shtypi më herët këtë pasdite.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu