Uragani Hilary i kategorisë së parë i drejtohet Kalifornisë, Guvernatori shpall gjendjen e jashtëzakonshme, çfarë pritet

0

Uragani Hilary pritet të godasë Kaliforninë Jugore të dielën si një stuhi e rrallë tropikale, duke shkaktuar përmbytje, erëra të forta dhe rrebeshe të forta ndërsa banorët evakuohen, parqet dhe plazhet mbyllen dhe reaguesit e parë përgatiten për shpëtimin.

Hilary tani është një stuhi e Kategorisë së 1-rë që sjell erëra maksimale prej afro 90 milje në orë, ndërsa shkon drejt San Diegos me 18 mph, sipas Qendrës Kombëtare të Uraganeve. Ishte rreth 550 milje larg nga San Diego që nga ora 20:00 me kohën lokale të shtunën.

Uragani pritet të dobësohet në një stuhi tropikale para se të arrijë në SHBA, por ka të ngjarë të ketë një goditje të fuqishme në jugperëndim, me përmbytje “katastrofike dhe kërcënuese për jetën” që priten, sipas qendrës së uraganit.

Stuhia parashikohet të derdhë 76.2 mm deri në 152.4 mmç shi – ose edhe 254 mm në disa zona – dhe të fryjë erëra të dëmshme që mund të ndërpresin energjinë për shumë njerëz. Më e keqja pritet të dielën deri të hënën.

Guvernatori i Kalifornisë Gavin Newsom shpalli një gjendje të jashtëzakonshme të shtunën për një pjesë të madhe të Kalifornisë Jugore për të mbështetur reagimin ndaj uraganit dhe përpjekjet për rimëkëmbje, sipas zyrës së guvernatorit.

“Ne po mobilizojmë të gjithë qeverinë ndërsa përgatitemi dhe reagojmë ndaj kësaj stuhie të paprecedentë,” tha Newsom.

Një paralajmërim uragani është në fuqi në Meksikë nga Punta Abreojos në Cabo San Quintin – një shtrirje rreth 300 milje përgjatë bregut perëndimor të gadishullit Baja California.

“Përmbytje të shpejta dhe urbane, në nivel lokal, katastrofike, priten, veçanërisht në pjesët veriore të gadishullit”, tha Qendra Kombëtare e Uraganeve të shtunën mbrëma, me reshje totale prej 3 deri në 6 inç të mundshme.

Megjithëse Hilary parashikohet të lëvizë në veri nga Baja California në Kaliforninë Jugore të dielën pasdite, ndikimet e saj do të ndihen më herët.

“Përgatitjet për ndikimet e përmbytjeve që lidhen me Hilary duhet të përfundojnë sa më shpejt që të jetë e mundur, pasi reshjet e dendura do të fillojnë shumë përpara qendrës”, tha qendra e uraganeve.

Pjesët e Kalifornisë, Nevadës dhe Arizonës që nuk janë mësuar me shiun mund të marrin papritur vlerën e një viti ose më shumë. Dhe përgjatë bregut, fryrjet e mëdha të krijuara nga Hilary ka të ngjarë të krijojnë kushte kërcënuese për jetën.

Kërcënimi ka shkaktuar paralajmërimin e parë të stuhisë tropikale të Kalifornisë që shtrihet nga kufiri jugor i shtetit deri në veri të Los Anxhelosit. Hilary gjithashtu parashikohet të jetë “cikloni tropikal më i lagësht në historinë e shtetit”, sipas zyrës së guvernatorit të Kalifornisë.

Hilary “mund të jetë një nga stuhitë më shkatërruese që kemi goditur Kaliforninë në më shumë se një dekadë”, tha Nancy Ward, drejtore e Zyrës së Shërbimeve të Emergjencave të Guvernatorit të Kalifornisë.

Nëse Hilary zbret në Kaliforni si një stuhi tropikale, do të ishte stuhia e parë e tillë që e bën këtë në shtet në gati 84 vjet, sipas të dhënave nga Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike.

Banorët e komuniteteve të kontesë San Bernardino të Oak Glen, Forest Falls, Mountain Home Village, Angelus Oaks dhe Northeast Yucaipa u urdhëruan të evakuoheshin të shtunën.

Vizitorët dhe disa banorë të ishullit Catalina, pjesë e Ishujve të Kanalit të Kalifornisë, u “inkurajuan fuqishëm” të largoheshin nga ishulli përpara stuhisë në një njoftim për lajmet nga Qyteti i Avalon.

Ndërkohë, helikopterët nga Zyra e Sherifit të Qarkut të Los Anxhelosit po fluturonin mbi zonat e shtratit të lumenjve të shtunën pasdite, duke bërë njoftime në anglisht dhe spanjisht për të paralajmëruar njerëzit e pastrehë për motin ekstrem.

Hilary gjithashtu sjell me vete kërcënimin e tornadove të izoluara të dielën.

Shqetësim për shkretëtirat dhe zonat e fundit të djegura
Ndërsa Hilary afrohet, Kalifornia është veçanërisht e përqendruar në përgatitjen e banorëve në zonat që zakonisht kanë më pak shi, ose që janë djegur së fundmi nga zjarret, thanë autoritetet.

“Ne po vëzhgojmë me shumë vëmendje rajonet tona të shkretëtirës, në lindje të San Diego dhe Los Anxhelos. Disa pjesë të këtyre zonave mund të marrin dyfishin e sasisë së tyre vjetore të ujit në vetëm një ditë të vetme, “tha Brian Ferguson, zëvendësdrejtori i Zyrës së Shërbimeve të Emergjencave të Guvernatorit të Kalifornisë.

“Rreshjet që normalisht do të absorbohen do të rrjedhin jashtëzakonisht shpejt pas një zjarri, pasi dheu i djegur mund të jetë po aq i papërshkueshëm nga uji sa trotuari”, tha Shërbimi Kombëtar i Motit.

Në Orange County, u lëshua një paralajmërim evakuimi vullnetar për Silverado Canyon dhe Williams Canyon në zonën e djegies së Bond Fire.

Banorëve u janë ofruar thasë me rërë për të forcuar pronat e tyre në qarqet në të gjithë Kaliforninë Jugore, ku disa nga mbrojtëset natyrore kundër përmbytjeve janë djegur.

Reaguesit e parë gjithashtu janë pozicionuar paraprakisht për të reaguar shpejt dhe për të kryer shpëtimin e ujit nga zonat e përmbytura, thanë zyrtarët shtetërorë.

Ndërkohë shteti po përgatitet edhe për ndërprerje të energjisë elektrike.

“Do të ketë ndërprerje të energjisë në të gjithë Kaliforninë Jugore,” tha Ward. “Dhe ne duam të jemi të sigurt se kemi këtë komunikim të ngushtë me ato kompani të shërbimeve për të siguruar që ata të mund të rivendosin energjinë sa më shpejt që të jetë e mundur.”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu