VIDEO/ Shpërthen tubacioni i gazit midis Lituanisë dhe Letonisë, nisin hetimet për sulm të qëllimshëm

0

Një tubacion gazi që kalonte midis Lituanisë dhe Letonisë u pa në zjarr më herët gjatë ditës së sotme, me raportime për një shpërthim në vend.

Nuk kishte asnjë provë të menjëhershme për një sulm, por një hetim është duke u nisur, tha operatori lituanez i transmetimit të gazit Amber Grid.

Transmetuesi publik i vendit LRT tregoi pamjet e një zjarri që shpërtheu në vendin e shpërthimit në qarkun Panevezys në Lituaninë veriore. Furnizimi me gaz u ndërpre dhe flakët pritej të shuheshin, tha shefi ekzekutiv i Amber Grid, Nemunas Biknius.

Lituania kufizohet me Rusinë dhe ndodhet në Detin Baltik, ku tubacionet e gazit Rusi-Gjermani Nord Stream u dëmtuan në shpërthimet e vitit të kaluar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu