Zjarr me përmasa të mëdha në Berat, flakët ‘përpijnë’ disa hektar tokë

0

Zjarr në fshatin Duhanas në Berat,zjarri ka përpirë me shpejtësi shumë hektar toka bujqësore. Në rrezik nën/stacioni elektrik i fshatit,forca të shumta zjarrëfikëseke në vendngjarje.

Një zjarr i fuqishëm është shfaqur në fshatin Duhanas në Berat.Zjarri është shkaktuar aksidentalisht nga disa prej banorëve të zonës,që ishin duke djegur mbeturinat në tokat e tyre.Era e fortë ka favorizuar flakët e zjarrit,duke i bërë ato të pakontrrollueshme nga vetë banorët,të cilët kanë njoftuar policinë.

Flakët e zjarrit u përhapën me shpejtësi drejt tokave të tjera bujqësore,ndërkohë që në rrezik nga flakët ndodhet nën/stacioni elektrik i fshatit.

Në vendngjarje kanë shkuar forca të shumta të Repartit të shpëtimit nga zjarri,të cilët po përpiqen të neutralizojnë flakët dhe të shmangin përhapjen e tyre drejt nën/stacionit elektrik. Duke qënë se zona është favorizuese për kalimin e mjeteve deri në zonën e zjarrit,në aksionin për fikjen e tij janë përfshirë 3 mjete zjarrëfikëseje dhe dhjetëra efektivë zjarrëfikësish. Edhe pse vala e madhe e zjarrit është minimizuar,zjarri vijon ende të përparojë,ndërkohë që ka ende disa vatra aktive në tokat e përfshira nga flakët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here