Arrestohet i dyshuari për vrasje pas… 30 vitesh! Rastet makabre që tronditën botën

0

Arrestohet pas tre dekadash vrasësi i dyshuar i një vajze 26-vjeçare – Megjithatë, ka ende shumë që lirohen me aktet e tyre të tmerrshme të mbetura në rafte si raste të ftohta dhe viktimat e tyre që “kërkojnë” drejtësi…

Duke parë seri televizive për rastet e pazgjidhura të policies, zbulohet se pas secilit prej tyre zakonisht qëndron ose familja e viktimës që kërkon Drejtësi ose një detektiv këmbëngulës policie, jeta e të cilit është e përhumbur nga një krim i pazgjidhur dhe pamundësia për ta sqaruar atë.

Këto raste që janë me mijëra, herë pas here ngrihen me apele për qytetarët, që të mos ketë diçka të re që mund të kontribuojë në hetim.

Një aksident ose një element i parëndësishëm që megjithatë mund të jetë i dobishëm për hetimin e një krimi të vjetër. Viktimat nuk harrohen – ose nuk duhen harruar – dhe ka shumë raste kur autorët e krimeve të tilla janë vënë para drejtësisë dhe janë mbajtur përgjegjës edhe dekada pas kryerjes së krimit.
Dhe ky është motivimi që hetimi të mos ndalet edhe kur çështja cilësohet si e “pazbardhur”. Siç thonë ekspertët, “nuk ka krim të përsosur”.

1. ‘Zonja në liqen’

Në fund të nëntorit, u njoftua një zbulim befasues në një çështje që daton më shumë se tre dekada, pasi një pensionist u arrestua për vrasjen famëkeqe të “Zonjës në liqen”. Sunny Warren, 26 vjeç, u zhduk në vitin 1987 teksa po shwtiste në oborrin e shtëpisë së saj. Ajo u gjet e lidhur dhe e mbytur nw liqen.

Askush nuk është arrestuar ndonjëherë për krimin, por policia e Thomas Valley thotë se ka arrestuar një 65-vjeçar si të dyshuar për vrasjen e saj.


2. Një yll televiziv u vra në pragun e shtëpisë së saj

Vrasja e Jill Dando më 26 prill 1999 tronditi botën. Ish-ylli i Crimewatch (një program televiziv britanik i BBC-së që rikonstituon krime të mëdha të pazgjidhura për të nxjerrë informacion nga publiku që mund të ndihmonte në zgjidhjen e çështjes) u qëllua për vdekje në oborrin e shtëpisë së saj në Fulham. Njw fqinj e gjeti atw tw mbytur nw një pellg gjaku.

3.”Vrasjet lakuriq” të Jack Stripper

I njohur fillimisht si “vrasjet nudo të Hammersmith”, vrasjet e Jack the Stripper në vitet 1960 kanë ngatërruar oficerët e policisë që atëherë.

6 prostituta u vranë pranë Thames – ato u gjetën lakuriq dhe me dhëmbë të nxjerrë. Viktima e parë ishte 30-vjeçarja Hannah Tayford, e cila u gjet buzë lumit në Hammersmith në shkurt 1964. Irene Lockëood, 25, dhe Ellen Barthelemy, 22, u gjetën të vdekur disa javë më vonë, ndërsa eshtrat e saj ishin 30 vjeç. . Flamanët u zbuluan brenda një garazhi. Trupi i 21-vjeçares Frances Broën u zbulua në Kensington në nëntor të atij viti, dhe shkurtin e ardhshëm emigrantja irlandeze Bridget O’Hara u gjet e vrarë në Acton.

4. Thames

Pasditen e së premtes, 21 shtator 2001, trupi i gjymtuar i një fëmije të vogël u gjet duke lundruar në Thames pranë Urës së Kullës. Gjymtyrët dhe koka e djalit ishin hequr dhe veshja e vetme ishin pantallona të shkurtra portokalli rreth këmbëve të prera. Në mungesë të identifikimit, policia e quajti trupin Adam. Policia beson se Adami ishte nga Nigeria dhe u vra si pjesë e një rituali magjik të Afrikës Perëndimore. Edhe pse ka pasur një identifikim të mundshëm të Adamit si Patrick Earhabor, një fëmijë që u transportua në Londër nga Gjermania pasi prindërit e tij u deportuan në Nigeri, askush nuk është akuzuar për vrasjen e tij dhe çështja mbetet e hapur.
vini zjarrin një nëne -pas matia të lidhur- kishës në oborr

5. Zjarri në kishë

Trejsi Mertens u vra në një mënyrë të dhunshme dhe të tmerrshme më 23 dhjetor 1994 – pasi i kishte lidhur sytë e lyer me benzinë dhe i kishte vënë zjarrin një kishe në Cheshire. 31-vjeçarja nënë e dy fëmijëve është gjetur e vdekur, por ka mundur t’i përshkruajë policisë dy autorët e sulmit ndaj saj para se të vdiste në spital. Ajo tha se autorët ishin “dy burra me ngjyrë rreth 30 vjeç, të mëdhenj dhe të trashë me një theks Birmingham”, sipas Manchester Evening News. Megjithatë, pavarësisht asaj që policia e përshkroi si “informacion jetik”, askush nuk është akuzuar ndonjëherë për vdekjen e saj.

6. “Lepurushja”

Yves Stratford ishte një vajzë e njohur që punonte si “lepurushe” në Playboy Club në Park Lane të Londrës. Më 18 mars 1975, ajo u gjet nga i dashuri i saj Tony Priest, i cili ishte këngëtari kryesor i grupit rock Onyx, i goditur në qafë me 12 thika. Modelja magjepsëse 22-vjeçare ishte përdhunuar, duart e saj ishin të lidhura pas shpine dhe një çorape najloni ishte lidhur fort rreth njërit nga kyçet e këmbës. Pranë trupit të saj të gjymtuar ishte një buqetë me lule.

7.Zhdukja misterioze e një punonjësi të anijes

Kevin Danton nga Essex u zhduk nga një anije e nisur për në Detin e Veriut dhe u kthye nga Belgjika më 21 shtator 1980. 22-vjeçari punonte për një kompani transporti Townsend Thoresen në një anije të madhe të quajtur Viking Visc dhe u pa për herë të fundit rreth orës 6.30. pasdite ndërsa anija lundroi jashtë Surrey. Një kërkim i gjerë u pasua për të riun si gjatë udhëtimit ashtu edhe pas ankorimit të tragetit në Felixstowe, me rojet bregdetare që nisën një kërkim për një “burrë në det”. Fatkeqësisht, nuk u gjet asnjë gjurmë e tij, e gjallë apo e vdekur.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu