KATEGORIA

ARKIVE

Sa shqiptarë popullonin Athinën dy shekuj më parë?

Një shkrim në median greke me titull “Athina e vitit 1850: Shqiptarë, polakë, maltezë, zjarrvënës dhe të tjerë…”, citohet një francez të ketë thënë...

Një përshkrim i pabesueshëm i situatës në Elbasan në vitin 1944. Përplasjet mes xhandarmërisë dhe Ballit Kombëtar, krijimi i grupeve, plaçkitjet, çnderimet etj. ...

“Qytetarja Emine Kolimja (Gishti), banore e lagjes ‘Hazinedare’, Elbasan, i ankohej Prefekturës, se çdo natë u shkonin ndër shpija, fuqia civile, me ç’nderue dhe...

Dëshmia e inxhinierit gjeolog: Nën kujdesin e Mehmet Shehut, në Shishtavec të Kukësit dhe Muhur të Dibrës me inxhinierët kinezë në miniera sekrete uraniumi…

“Në galeritë e kërkimit të uraniumit, punonin njerëz që ishin këshilluar të mbanin gojën kyçur…,një herë në gjashtë muaj, raportonim për rezultatet para kryeministrit...

“Enver Hoxhën e kisha shok dhome, më punonte lloj-lloj poshtërsish”

Agim Musta Në përvjetorin e katërt të ikjes nga jeta të historianit, studiuesit, shkrimtarit dhe publicistit të njohur Agim Musta, (24 Korrik 2019), ish...

“Fiqiretja nuk ka vdekur e kanë helmuar”/ Dëshmitë e shoqeve të qelisë së bashkëshortes së Mehmet Shehut: Atë ditë e kanë droguar dhe…

AFRIM IMAJ/ E dënuar me procesin e fundgushtit të vitit 1983 me 25 vite heqje lirie, Fiqirete Shehu, gruaja e ish-Kryeministrit Mehmet Shehu, ndërroi...

I pari u qëllua me revole pas veshit/ Historia tronditëse e tregtarëve dhe e pasanikëve beratas që s’dorëzonin arin

Nga Agim Musta Në përvjetorin e katërt të ikjes nga jeta të historianit, studiuesit, shkrimtarit dhe publicistit të njohur Agim Musta, (24 Korrik 2019),...

“Hetuesi im, Vangjeli nga Berati, më keqtrajtonte, kur unë qaja, ai këndonte”/ Historia tronditëse e gruas nga Skrapari, që e burgosën me burrin e...

D. D. rrëfen për herë të parë torturën nga akuzat e inseknuara prej hetuesve komunistë. Ky është një nga rastet që ‘Qendra e Traumës...

“Enveri nguli këmbë që ish-ministri të dënohet i pari me vdekje”. Si urdhëroi ish-diktatori vrasjen e burrit të motrës

Në përvjetorin e katërt të ikjes nga jeta të historianit, studiuesit, shkrimtarit dhe publicistit të njohur Agim Musta, (24 Korrik 2019), ish –...

Letra e papublikuar e ish-oficerit të Sigurimit: Ju rrëfej dyshimet e mia për Mehmetin dhe Kadriun

Nga Dashnor Kaloçi Vetëm pak ditë pas arrestimit të ish-ministrit të Brendshëm, Kadri Hazbiu dhe zëvendësit të tij, Feçor Shehu, në fillimin e...

Dëshmia e ish-zv/ministrit: Kur Qazim Mulleti i tha Omarit “thuaj Enverit të rrijë mirë se ka dalë urdhri dhe do ta arrestojnë”

Nga Dashnor Kaloçi “Miladini, duke thënë se forumi i partisë është provizor, tha që do të jetë një Sekretar i Përgjithshëm dhe ai të jetë...

Lajmet e fundit