KATEGORIA

ARKIVE

Si babai vrau tre djemtë e mitur për t’u hakmarrë ndaj bashkëshortes. Krimi makabër që tronditi Greqinë

Më 20 shtator të vitit 1999 Kreta u trondit nga një krim makabër. Giorgos Metaxakis, hodhi tre djemtë e tij të vegjël në lumin...

E takoi të atin pas 47 vitesh, dëshmia e vajzës: 16 vjeçe më internuan në Savër të Lushnjes dhe më futën në një barakë...

-Dëshmia e rrallë e Valbona Çoku Mirakaj, e bija e Mentor Çokut, ish-Kryetar i Bashkësisë Islame të Europës Perëndimore, i cili në shkurtin e...

10 raste kur Princeshë Diana theu rregullat mbretërore

Diana, Princesha e Uellsit, u martua me Mbretin aktual të Britanisë së Madhe, Çarlsin III në vitin 1981 në Katedralen e Shën Palit në...

Historia tragjike e vogëlushes së preferuar të Hitlerit

GJERMANI- “Fatkeqësisht, është vajzë, por zemra ime është plot lumturi. Do ta quajmë Helga,”- kjo fjali është shkëputur nga ditari i Joseph Goebbels më...

“Nga diplomatët grekë e serbë dhe 4 shokët e klasës, te misteri i 2 djemve të Linit dhe kokat e prera në rrjetat e...

Pogradeci është qyteti që e ka liqenin në gjirin e tij. Shëtit nëpër rrugë dhe ndjen llokoçitjen e valëve, kërcitjen e peshkut dhe klithjen...

“Ekzekutorët e Bardhok Bibës u arratisën, Mehmet Shehu vrau 14 të tjerë”- Nikoll Melyshi: Ju rrëfej të vërtetën për masakrën e 9 gushtit

AFRIM IMAJ/ Mënyra si e ka memorizuar Nikoll Melyshi, babai i Pal Melyshit, njërit prej heronjve të heshtur të Sigurimit të Shtetit, historinë e...

“Nuk po vras veten, më vrau këlyshi i Koçi Xoxes”! Letra e fundit e Mehmetit për Enverin, amanetet që i la

Pjesë nga libri “Miq dhe armiq” LETRA E MEHMET SHEHUT Letra e fundit e Mehmet Shehut, pavarësisht nga problemet që mbart për origjinalitetin e saj, ka...

Historia e panjohur e dy kryeterroristëve, dëshmuar nga ambasadori shqiptar në Kajro

1 gushti, nuk do të zbardhte kurrë më për këtë mostër me fytyrë njeriu, të quajtur Muhammad Ajman Rabí al Zawahiri, kreu i Al...

Libri me kujtime i pabotuar i ish-kryehetuesit të diktaturës, Qemal Lame: Vrasjet e krerëve të shtetit në vila, që gjendeshin “papritur” nga Sigurimi i...

Nga Qemal Lame Në historinë moderne të shtetit shqiptar dallohet qëndrimi në Luftën e Dytë Botërore, ku Shqipëria u radhit me Aleancën e madhe Antifashiste...

“Në kasafortën e kreut të Sigurimit të Shtetit u gjetën monedha e dhëmbë floriri, unaza, bizhuteri dhe…”, historiani dhe studiuesi i njohur, publikon dokumentin

Kjo sa më sipër në titullin e këtij shkrimi, është e pohuar zyrtarisht, jo nga funksionarë të zakonshëm, por nga ish-kreu i Shërbimit të...

Lajmet e fundit