KATEGORIA

OPINION

ANALIZA e ‘The Economist’: Europa po shkon drejt recesionit, sa i rëndë do të jetë?

Shenjat paralajmëruese janë tashmë të dukshme. Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës, rimëkëmbja e pabarabartë nga pandemia Covid-19 dhe thatësira ​​në pjesën më të madhe...

Media britanike: Mos i quani shqiptarët kriminelë! Ata po largohen nga varfëria, korrupsioni, vrasjet e përdhunimet

TIRANË- Trotuaret e plasaritura të veshura me murale shumëngjyrëshe dhe të moshuar që shesin fiq. Blloqe kullash të veshura me ar ose në formën...

Ballkani Perëndimor: Terroristët e riatdhesuar, tendencat e dënimit dhe rreziqet e sigurisë

Shtetet e Ballkanit Perëndimor Bosnje-Hercegovina, Kosova dhe Maqedonia e Veriut janë të vetmet vende europiane, që kanë riatdhesuar vullnetarisht dhe publikisht luftëtarët terroristë të...

Analiza e REL: Kosova dhe Serbia gjithnjë e më afër “vendimeve të vështira”

Nuk ka kaluar as një javë nga fillimi i zbatimit të marrëveshjes midis Kosovës dhe Serbisë për shfuqizimin e dokumenteve hyrëse/dalëse dhe nga dy...

Pse e braktisa Facebook-un dhe Instagram-in, dhe pse nuk do të rikthehem më kurrë

Nga Charlotte Grainger Në dhjetorin e vitit 2017, vetë studiuesit e Facebook vunë publikisht në dyshim nëse faqja mund të ishte potencialisht një kërcënim për...

Rritje çmimesh/ Mbrojtësit e monedhës në udhëkryq! Çfarë i pret konsumatorët në Evropë

Çmimet në eurozonë janë rritur si asnjëherë më parë – në korrik rritja ishte 8,9 përqind krahasuar me verën e vitit 2021. Gjithnjë e...

ANALIZA e ‘The Economist’: Shtetet e Bashkuara, emigracioni dhe ekonomia

Mungesa e emigracionit është kthyer në një problem ekonomik për Amerikën. Kriza e vërtetë nuk është kalimi i kufirit, por mungesa e të ardhurve...

Çfarë mësuam nga Spy Story në Uzinën e Gramshit?

Nga Anisa Bahiti Ngjarja me 2-3 rusë apo ruso-ukrainas të ndaluar në Uzinën e Armatimeve të Gramshit, ishte sa e çuditshme aq edhe interesante. Ajo...

Kush po ju’a vjedh naftën shqiptarëve?

Nga Leons Hasani, pedagog i shkencave ekonomike Sot shqetësimi kryesor i qytetarëve shqiptar janë çmimet e larta, rritja e kostove të jetesës, si dhe një...

Analiza e DW: Gjermania në dilemën e Tajvanit

TAJVAN- Kur Shieh Jhy-Vey hedh vështrimin nga dritarja, i del parasysh Katedralja Gjermane në Berlin. Përfaqësuesi i Tajvanit në Gjermani e ka rezidencën në...

Lajmet e fundit