KATEGORIA

EKONOMI

Ushtronin veprimtarinë në kundërshtim me ligjin:Proçedohen pronarët e dy subjekteve përpunuese të drurit në Elbasan

  Nga kontrollet në terren, Policia konstaton 2 subjekte ekonomike të përpunimit të lëndëve drusore që ushtronin veprimtarinë në kundërshtim me ligjin. Procedohen penalisht 2 pronarët...

Qeveria italiane ul çmimet me 10% deri në fund të vitit

Qeveria italiane do të nënshkruajë një marrëveshje me shoqatat e prodhuesve dhe me supermarketet e vendit me synimin për të ulur çmimet e nevojave...

Abuzimi me fondet e IPARD , SPAK nis hetimet

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka regjistruar një hetim sa i përket dyshimeve me abuzimet e fondeve të IPARD nga...

Çmimet e karburanteve në rajon, Shqipëria më e shtrenjta. Vendet përreth nesh ku shitet më lirë

Shoqata e Naftëtarëve tregon se çmimin e derivateve e përcakton Bursa dhe organizata prodhuese OPEC, dhe se për çmimet në ditët në vijim, se...

Çmimet rëndojnë pensionistët! INSTAT: Inflacion më të lartë se mesatarja

Pensionistët e ndjejnë rritjen e çmimeve më shumë se të tjerët. Pjesa më e madhe e pensionit shkon në blerjen e ushqimeve, të cilat janë...

Tryeza “bosh” edhe këtë fillim vjeshte në Elbasan: Qytetarët ankohen se nuk kanë lekë të blejnë produktet bazike

Qytetarët i kanë blerë më shtrenjtë ushqimet gjatë muajit gusht, gjë që ka sjell reflektim edhe përgjatë muajit shtator. Edhe pse tregtia botërore ka hyrë...

Çmimet rëndojnë më shumë te pensionistët; INSTAT: Kanë inflacion më të lartë se mesatarja

Pensionistët e vuajnë rritjen e çmimeve më shumë se sa pjesa e tjetër e popullatës, pasi buxheti i tyre mujor është më tepër i...

Zbardhet UDHËZIMI për tatimin mbi të ardhurat/ Nga 1 janari 2024, tatim progresiv 15 deri 23% për…

Nga 1 janari 2024 hyn në fuqi udhëzimi për zbatimin e ligjit “Për tatimin mbi të ardhurat”. Udhëzimi i botuar në Fletoren Zyrtare, nëpërmjet shembujve...

Euro zbret pranë kufirit të 106 lekëve, prek nivelin më të ulët në një muaj ndaj Lekut

Leku po fiton terren këtë javë në kursin e këmbimit me Euron. Sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, monedha europiane këmbehej të...

Pagesat në rrugë bankare u rritën me 18% në gjysmën e parë të këtij viti

Përdorimi i kanaleve bankare të pagesave nga shqiptarët po rritet më tej gjatë këtij viti. Sipas informacionit nga Banka e Shqipërisë, për 6-mujorin e parë,...

Lajmet e fundit