KATEGORIA

KRONIKË

Temperaturat ”polare” mbërrijnë në Elbasan/ Autoritetet marrin masa për situatën

Temperatura nën zero në gjithë qarkun Elbasan të shoqeruara me fenomene debore në lartesi e prezence ngricash në pjesen tjetër. Akset rrugore nacionale janë...

Gripi stinor edhe në shkollat e Prrenjasit/ Hana: Po ndjekim të gjitha protokollet e vendosura

Në këtë kohë pandemie ku shumë njerëz janë infektuar prej covid 19 kjo gjë nuk u ka shpëtuar as nxënësve në shkolla.Në shkollat e...

Ndotja e lumit Shkumbin, ambjentalistët ngrejnë alarmin/ Mehmeti:Duhen marrë sa më parë masa

Lumi Shkumbin, 181 kilometra i gjatë, buron në malin e Valamarës me ujra të kristalta dhe të pandotura. Por, gjithçka ndryshon në grykëderdhjen në...

Lindjet në Shqipëri, niveli më i ulët prej 60 vitesh

Qytetarët:ekonomia,emigracioni dhe pasiguria ''stepin'' cifte e rinj Në Shqipëri lindjet kanë shënuar pikën më të ulët që prej 60 vitesh, duke rënë në 1.37 fëmijë...

Metalurgjiku vazhdon të ndotë Elbasanin

Elbasani prej vitesh renditet ndër qytetet më të ndotura në Shqipëri. Instituti i Shëndetit Publik në Elbasan ka bërë një studim, nga ku ka...

Me rastin e krijimit të grupit Alpine Guide Albania, organizohet aktivitet alpinizmi në Elbasan

Me rastin e krijimit të grupit Alpine Guide Albania Me rastin e 5 vjetorin e krijimit të grupit Alpine Guide Albania u mbajt një aktivitet...

Përdorimi i smartphonëve, dukshëm edhe tek të moshuarit, ja kush është arsyeja kryesore

Përdorimi i smartphonëve po përhapet masivisht cdo ditë e më tepër.Përvec moshave të reja duket se edhe të moshuarit po adaptohen gjithmonë e më...

Tregu i Peqinit si pazar mesjete! Produktet tregtohen mes pluhurit e baltës

Produktet tregtohen mes pluhurit e baltës, bashkia asnjë ndërhyrje. Peqini është një prej bashkive më të varfëra në qarkun e Elbasanit. Tregu agroushqimor është dëshmia e...

Lajmet e fundit