Babai rus i protestës kundër luftës është arrestuar në Minsk

0

Personi që i shpëtoi arrestit shtëpiak në Rusi pasi ra në vëmendjen e autoriteteve për shkak se vajza e tij vizatoi një fotografi kundër luftës në shkollë, është arrestuar në Bjellorusi, sipas një raporti mediatik.

Alexei Moskalyov, i cili u dënua të martën me dy vjet pasi u shpall fajtor për diskreditimin e ushtrisë ruse në mediat sociale, doli në arrati dhe nuk u paraqit para gjykatës në qytetin e Yefremov në rajonin Tula të Rusisë, në jug. të Moskës.

Në një postim në Telegram duke iu referuar raportit se klienti i tij ishte arrestuar në Minsk, avokati i Moskalyov Dmitry Zakhvatov tha: “Për momentin nuk kam asnjë kontakt me Alexei. Ai nuk i përgjigjet telefonit të tij. Nuk mund ta konfirmoj me siguri, por sipas të dhënave indirekte”, detajet e raportit ishin të sakta.

Diktatori bjellorus Alexander Lukashenko është rreshtuar me Rusinë fqinje në pushtimin e saj të Ukrainës – shpagim pasi Presidenti Vladimir Putin ndihmoi në mbështetjen e regjimit të Lukashenkos kur shpërthyen protestat masive në përgjigje të zgjedhjeve të vitit 2020 që konsiderohen gjerësisht si mashtrim.

Rasti i Moskalyov ka tërhequr vëmendjen e publikut, veçanërisht pasi shqetësimi është rritur për vajzën e tij 13-vjeçare, e cila u vendos nën kujdesin shtetëror. Ajo mbetet në atë që autoritetet e quajnë “një qendër rehabilitimi social” dhe i është mohuar çdo komunikim me botën e jashtme.

Gjykata e dënoi zyrtarisht Moskalyovin për komentet që ai bëri në mediat sociale, në të cilat ai i quajti ushtarët rusë “përdhunues” dhe liderët e vendit “terroristë”. Por ekipi i tij mbrojtës dhe aktivistët e të drejtave argumentojnë se ai në fakt u ndëshkua për fotografinë e vajzës së tij, të vizatuar në prill të vitit të kaluar, e cila tregonte një grua dhe një fëmijë që qëndronin pranë një flamuri që shkruante “Lavdi Ukrainës” dhe në rrugën e raketave që vinin nga drejtimi i një flamuri rus, etiketuar: “Jo luftës”.

Rasti është krahasuar me praktikën staliniste të synimit të fëmijëve të “armiqve të shtetit”.

Gazeta Shqiptare

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu