Ekstradohet në burgjet italiane, 22-vjeçari shqiptar i bandës kriminale

0

Anëtari i pestë i bandës së grabitësve shqiptarëve që kryen grabitjen e armatosur në fund të 2018-ës në shtëpinë e një sipërmarrësi veres në Cella Monte si dhe dy grabitje të tjera me armë, u ekstradua dhe u dërgua në burgun Rebibbia.

Pasi i shpëtoi kapjes nga karabinierët e kompanisë Casale Monferrato të riemëruar “Sytë e akullit” që kishte çuar në arrestimin e anëtarëve të tjerë të grupit kriminal, shtetasi shqiptar 22-vjeçar në janar të këtij viti ishte gjurmuar dhe arrestuar në Shqipëri.

I ekstraduar pas kërkesës së Prokurorisë Publike të Vercelli, i arrestuari zbarkoi në Itali të martën në mbrëmje dhe tani do të vuajë dënimin për grabitje.

Të gjithë anëtarët e bandës vuajnë dënime të rënda me burg. Katër anëtarët e tjerë të arrestuar për organizatë kriminale që kishin për qëllim grabitjen e armatosur nëpër shtëpira, lëndime të rënda personale në garë, posedim dhe mbajtje të paligjshme të armëve dhe objekteve të afta për të shkelur në konkurrencë janë tashmë në burg që nga maji 2019.

Siç u rindërtua nga hetimi, banda veproi në të gjithë Italinë Veriore duke lëvizur me makina duke planifikuar sulmet ë detaje.

Grupi kriminal vepronte gjithmonë me fytyrë të mbuluar dhe ishte shumë agresiv dhe i ftohtë.

Zakonisht hynte kur viktimat s apo dilnin nga shtëpia dhe, nën kërcënimin e armëve, i detyronte ato të ktheheshin në shtëpitë e tyre dhe t’i dorëzonin para dhe sende me vlerë.

Rreth tridhjetë policë kishin marrë pjesë në kapjen e anëtarëve të parë të bandës, të ndaluar midis Legnano dhe zonave fqinje të Casale Monferrato.

Pas arrestimit, tre ishin dërguar në burg në Vercelli dhe një burrë i katërt, i cili ishte në Legnano, në burgun e Busto Arsizio.

Komponenti i pestë kishte arritur të fshihej në Shqipëri. I ndjekur nga policia shqiptare pas një viti në arrati, falë bashkëpunimit midis Shërbimit të Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Drejtorisë Qendrore të Policisë Kriminale dhe organit përkatës shqiptar, 22-vjeçari shqiptar tani do të vuajë gjithashtu dënimin e tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here