Fitorja e thellë në Florida rikthen emrin e Ron DeSantis si kandidat i mundshëm i konservatorëve për President në 2024?

0

Në festën e fitores zgjedhore të Ron DeSantis në Tampa të martën mbrëma, mbështetësit e guvernatorit të Floridës së djathtë brohoritën: “Dy vjet të tjera!”

Guvernatorët shërbejnë mandate katërvjeçare, por DeSantis shihet gjerësisht si një sfidues i mundshëm i Donald Trump për nominimin presidencial republikan në vitin 2024. Performanca e lartë e DeSantis në Florida të martën – ndërsa republikanët e tjerë në të gjithë SHBA-në u lëkundën – e ka forcuar shumë këtë pozicion.

Në një fitore dërrmuese, me më shumë se 95% të votave të numëruara, DeSantis fitoi 59.4% të votave me 4,607,597. Ndërkohë, kandidati demokrat, Charlie Crist, fitoi vetëm 40% të votave me 3,100,603.

Trump është raportuar të planifikojë një njoftim këtë muaj për vitin 2024, duke kërkuar të përfitojë nga suksesi i republikanëve në zgjedhjet afatmesme. Në një tubim në Ohajo të hënën, ai bëri të ditur se do të japë një njoftim më 15 nëntor.

Por në natën kur “vala e kuqe” e shpresuar e republikanëve dukej e pamundur – megjithëse kontrolli i Dhomës dhe Senatit mbeti në ekuilibër – atmosfera në shtëpinë e Trump në Florida, Mar-a-Lago, u raportua të ishte shqetësuese.

Ndërkohë, në Tampa, festimet e fitores bindëse të DeSantis ndaj sfiduesit të tij demokrat Crist ishin të zhurmshme.

Në një fjalim të ngarkuar me aludime për trajtimin që ai i bëri pandemisë Covid – një burim i polemikave të mëdha dhe nën të cilin kanë vdekur 82,541 rezidentë të Floridës, shifra e tretë më e lartë e çdo shteti amerikan – DeSantis tha: “Ne zgjodhëm faktet mbi frikën, zgjodhëm arsimin mbi indoktrinimin, ne zgjodhëm ligjin dhe rendin mbi trazirat”.

“Florida ishte një strehë e mendjes kur bota u çmend. Ne qëndruam si kështjella e lirisë për njerëzit në të gjithë këtë vend dhe në të vërtetë, në mbarë botën. Ne u përballëm me sulme, morëm goditjet, i përballuam stuhitë, por qëndruam në këmbë.

“Ne nuk u tërhoqëm. Ne kishim bindjen për të na udhëhequr dhe kishim guximin për të udhëhequr. Kemi bërë premtime. Ne i kemi bërë premtime njerëzve të Floridës dhe i kemi zbatuar ato premtime. Dhe kështu sot, pas katër vitesh, populli ka dhënë vendimin e tij.”

DeSantis ka refuzuar të thotë gjatë debatit me rivalin demokrat, nëse ai synon të shërbejë një mandat të dytë të plotë. Në Tampa, kur mbështetësit brohorisnin “dy vjet të tjerë”, guvernatori buzëqeshi gjerësisht dhe tha: “Faleminderit shumë”.

Ai nuk iu drejtua fare Trumpit, e lëre më kërcënimin e ish-presidentit, të raportuar më herët gjatë ditës, për të zbuluar “gjëra rreth tij që nuk do të jenë shumë lajkatare” nëse DeSantis bën një kandidim në Shtëpinë e Bardhë.

Sondazhi i fushës së imagjinuar republikane për vitin 2024 i jep Trumpit epërsi të mëdha, por DeSantis është i vetmi emër tjetër që tërheq rregullisht mbështetje dyshifrore. Guvernatori i Floridës fiton rregullisht sondazhet kur Trump lihet jashtë.

Mediat kanë raportuar se DeSantis u ka treguar donatorëve se ai mund të kërkojë të shmangë përballjen me Trump, duke pritur për vitin 2028.

Por matja e suksesit të DeSantis të martën, së bashku me një fitore të lehtë për senatorin republikan Marco Rubio ndaj kundërshtarit të tij demokrat, kongresmenes dhe ish-shefit të policisë së Orlandos, Val Demings, mund të ketë ndryshuar ekuacionin.

Në Tampa, DeSantis tundi kokën për sukseset befasuese në zonat më parë demokrate, më së shumti në qarkun Miami-Dade, kur tha: “Falë mbështetjes dërrmuese të popullit të Floridës, jo vetëm që fituam zgjedhjet, ne kemi rishkruar hartën politike. Faleminderit që na nderuat me një fitore shekullore.”

Ai gjithashtu tundi me kokë politikat që kanë rezultuar të diskutueshme, por fitimprurëse, veçanërisht në lidhje me Covid-in dhe goditjen e mësimit të çështjeve LGBTQ+ në Amerikë.

“Ne kemi përqafuar lirinë,” tha ai. “Ne kemi ruajtur rendin dhe ligjin. Ne kemi mbrojtur të drejtat e prindërve. Ne kemi respektuar taksapaguesit tanë dhe refuzojmë ideologjinë e ‘zgjuar’”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu