KATEGORIA

INFO Mjedis

Bashkia hedh sytë nga Krasta, konsultim publik pa njoftim për ta shpëtuar

Shqetesimit të vazhdueshëm dhe shkrimit të InfoElbasani mbi rrezikun që i kanoset parkut natyror të Krastës i është përgjigjur  së fundi edhe bashkia Elbasan....

Me incenerator, por pa kosha: Kostot e shtrenjta nuk e shpëtuan Elbasanin nga plehrat

Banorët e bashkisë së Elbasanit ankohen për mungesë koshash dhe shërbim të keq të pastrimit në lagjet periferike dhe zonat rurale – ndonëse janë...

Bashkia Gramsh reagon për vendosjen e koshave pas sensibilizimit të InfoElbasani

Bashkia e Gramshit ka reaguar menjëherë pas problematikës së ngritur në InfoElbasani për mungesën e koshave të grumbullimit të mbetjeve urbane veçanërisht në pikat...

“Po presin dhe filizat”: Kërcënimi i pandalshëm i pyjeve në qarkun e Elbasanit

Për shfrytëzimin pa kriter të pyjeve, banorët në Librazhd dhe Gramsh fajësojnë individë të palicensuar, kompanitë e licensuara si dhe autoritetet vendore, që sipas...

Gramsh/ Kafsha e ngordhur qelb gjithë zonën, banorët apel për ndihmë

Një kafshë e ngordhur qelb gjithë zonën në afërsi të Gramshit. Madje për banorët është e padurueshme të kalosh aty pranë nga era mjaft...

Realizohet raporti-studimit për punën e grumbulluesve individualë në riciklimin e mbetjeve

Është mbajtur këtë të mërukurë, më 16 Qershor 2021, në mjediset e Bashkisë Elbasan takimi konsultuese për prezantimin e raprotit të studimit “Vlerësimi i...

Dita Botërore e Mjedisit, eksperti sjell fotot-akuzë: Shiheni lumin Shkumbin!

Nga Abdulla Diku, ekspert i mjedisit Sot është dita botërore e mjedisit! Ky është lumi i Shkumbinit, afër kanioneve të Llëngës, zanafilla e lumit pak...

Në mëshirë të Metalurgjikut: Institucionet bëjnë një sy qorr ndaj ndotjes së ajrit

Bashkia e Elbasanit pretendon se cilësia e ajrit është brenda normave të lejuara, por matjet e kryera nga Klubi Ekologjik dhe dëshmitë e banorëve...

Parku natyror i Krastës në degradim nga mungesa e vëmendjes

Qytetarët hedhin sytë nga kodra e pishave për t’i shpëtuar ndotjes urbane   Nga Erisa Avdiaj   I shpallur zonë e mbrojtur në administrim të bashkisë Elbasan parku...

A përbën shqetësim prerja e paligjshme e pyjeve për ju? Raportoni, të investigojmë shkaqet, pasojat dhe përgjegjësit

Prerja dhe shfrytëzimi pa kriter i pyjeve përbën një shqetësim të madh, sidomos për qarkun e Elbasanit, ku sipërfaqet pyjore janë të mëdha dhe...

Lajmet e fundit