Katër ditë pas valës së të nxehtit, Zvicra zbardhohet nga dëbora

0

Pak ditës pas valës së të nxehtit, Zvicra tanimë është përfshirë nga reshje të dendura që kanë shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje dherash, por po ashtu është rishfaqur edhe bora.

Në një zonë me lartësi 1638 metra mbi nivelin e detit, temperaturat ditën e sotme kanë shkuar deri në 0.5 gradë celcius.

Shumë vende malore në Alpe, si Gotthars dhe Zimblon, kanë mbetur të bllokuara sot, për shkak të reshjeve të shiut që nisën mbrëmjen e së premtes dhe shkaktua rrëshqitje dheu, pasi ashtu edhe shërbimi i trenave u anulua në disa zona.

Shërbimi meteorologjik njofton se reshjet e shiut do të vazhdojë edhe ditën e nesërme, ndërsa në male do të bjerë sërish dëborë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu