“Kush dhunon një grua, ofendon vetë Zotin”, Papa Françesku: Mjaft! Ato japin jetë, krijojnë njerëzimin

0

Papa Françesku ka përdorur urimin e Vitit të Ri për të dërguar një thirrje qw t’i jepet fund dhunës ndaj grave. Në nisje të shërbesës sot në bazilikën e Shën Pjetrit, Papa ka shëtitur gjithë korridorin kryesor të kishës, ndryshe nga mbrëmja, kur u shfaq nga hyrja anësore pranë Tryezës së Shenjtë dhe nga aty shikoi shërbesën.

Françesku thuri fjalimin e tij të Vitit të Ri mbi çështjet e mëmësisë dhe grave – duke thënë se ato janë ato që mbajnë fillet e jetës së bashku – dhe shfrytëzoi rastin për të trajtuar një nga thirrjet e tij më të forta deri më tani, për t’i dhënë fund dhunës ndaj grave.

“Dhe meqenëse nënat japin jetë, dhe gratë mbajnë (së bashku) botën, le të bëjmë të gjithë përpjekje më të mëdha për të promovuar nënat dhe për të mbrojtur gratë. Sa dhuna ushtrohet ndaj grave! Mjaft! “Duke lënduar një grua, ne po ofendojmë Zotin, i cili krijoi njerëzimin nga një grua”, tha Françesku.

Që nga fillimi i pandemisë COVID-19 pothuajse dy vjet më parë, Françesku ka folur hapur shumë herë për dhunën në familje, e cila është rritur në shumë vende pasi bravandreqësit lanë shumë gra të bllokuara me partnerë abuzues.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu