Lojërat Olimpike të 2024, Franca përgatit masat ekstreme për ruajtjen e sigurisë

0

Qeveria e Francës, presidenti i komitetit organizativ për Lojërat e Parisit 2024 dhe kryetari i bashkisë së kryeqytetit francez nënshkruan një protokoll sigurie prej 11 faqesh të martën që për herë të parë parashtronte publikisht disa nga detajet e rënda të planifikimit të tyre për të mbrojtur ceremoninë e paprecedentë të hapjes së 26 korrikut nga kërcënimet e terrorizmit, sulmet me dron dhe rreziqe të tjera për turmat masive dhe 10.500 atletë.

Një ndryshim i dukshëm është se qindra mijëra spektatorë që do të shikojnë pa pagesë gala në ajër të hapur, të shtrirë përgjatë një rruge parade prej 6 kilometrash (3 1/2 milje) në lumin Seine, do të duhet të regjistrohen paraprakisht për biletat. Ministri i Brendshëm francez Gerald Darmanin, i ngarkuar me sigurinë olimpike, kishte bërë presion për atë ndryshim në mënyrë që turmave të spektatorëve që nuk paguanin të mund të caktoheshin pika të caktuara në argjinaturat e sipërme të lumit, të ndara nga 100,000 të ftuar të tjerë që paguanin për një pamje më të afërt buzë detit.

Përballë dyshimeve të ekspertëve për madhësinë dhe kompleksitetin e operacionit të sigurisë, Darmanin, presidenti i komitetit organizativ Tony Estanguet dhe kryebashkiaku i Parisit Anne Hidalgo folën në një konferencë shtypi në mbrojtje të vendimit të Francës për të përdorur qendrën e qytetit si vend ekstravaganca, duke hequr dorë nga siguria e një mjedisi tradicional të stadiumit për herë të parë.

Premton një televizion të mrekullueshëm nëse gjithçka shkon mirë, duke shfaqur monumentet ikonë dhe Senën që po pastrohet për notin olimpik . Por kërkesat unike logjistike dhe të sigurisë mund të dështojnë në mënyrë spektakolare përpara një auditori global për Francën nëse ka probleme të mëdha.

“Kur Franca organizon Lojërat – hera e fundit ishte 100 vjet më parë – e bën këtë me ambicie”, tha Estanguet. “Është një sfidë të organizosh një ceremoni me këto kushte, por, përsëri, është audienca më e madhe që Franca do të ketë pasur ndonjëherë, vitrina më e bukur. Përgjegjësia jonë është të krijojmë ëndrra, të tregojmë se sa i pabesueshëm është ky vend”.

Planet e Parisit janë gjigante edhe në mënyra të tjera

– Atletët do të parakalojnë nga lindja në perëndim përgjatë lumit me 91 varka, me 25 mjete të tjera në rezervë për avari ose nevoja të tjera. Për sigurinë do të ketë edhe rreth 30 varka; lumi mund të mbushet me njerëz. Do të ketë prova duke filluar nga ky korrik. E gjithë ngjarja, duke përfshirë paradën me ujë deri në këmbët e Kullës Eifel, një shfaqje artistike dhe muzikore dhe ceremonia zyrtare me ndezjen e flakës olimpike dhe ku marrin pjesë krerët e shteteve, pritet të zgjasë rreth 3 1/2. orë.

– Me një dislokim të planifikuar prej 35,000 oficerësh policie – duke gëlltitur një pjesë të konsiderueshme të totalit prej 250,000 të Francës – Ceremonia e Parisit do të zbehë “Operacionin Golden Orb”, operacioni i madh policor i Britanisë për kurorëzimin e Mbretit Charles III. Ajo mobilizoi rreth 13,000 oficerë policie. Komisioneri i policisë së Londrës tha se ishte operacioni më i madh i sigurisë që forcat e tij 194-vjeçare të Policisë Metropolitane kishin udhëhequr ndonjëherë.

– Në total, 30,000 oficerë do të mobilizohen mesatarisht në ditë gjatë periudhës 26 korrik-gusht. 11 Olimpiada, duke u rritur deri në 45,000 në ditët më të ngarkuara në rajonin e Parisit, u tha Darmanin senatorëve në tetor. Pushimet e policisë do të anulohen në qershor, korrik dhe fillim të gushtit me “përjashtime shumë të rralla” dhe ngjarje të tjera që do të kishin nevojë për polici do të shtyhen, tha ai. Ministri paralajmëroi për “probleme të mëdha të rendit publik nëse, qartë, gjërat shkojnë keq”.

Një shqetësim akut pas sulmeve të shumta nga grupi i Shtetit Islamik që vranë 147 njerëz në Paris dhe rrethinat e tij në 2015 është se shfaqja mund të jetë një objektiv për terrorizmin. Shqetësuese janë edhe dronët që mbajnë bomba. “Është një kërcënim krejtësisht i ri,” tha Darmanin.

Ekzistojnë gjithashtu shqetësime për menaxhimin e turmave masive dhe nëse organizatorët do të jenë në gjendje të rekrutojnë roje private të sigurisë në numër të mjaftueshëm.

“Janë shumë ambicie dhe është e vërtetë që shumë ekspertë kanë shprehur kundërshtime,” tha Bertrand Cavallier, ish-komandanti i qendrës kombëtare të trajnimit të policisë së xhandarmërisë franceze, duke folur në një intervistë telefonike. “Konfigurimi fizik është shumë kompleks.”

Ndër sfidat e tjera, ai përmendi një rrezik që spektatorët të bien në lumë ose të rrëzohen nga argjinaturat e sipërme të Seine mbi turmat që paguajnë poshtë. Protokolli i sigurisë i nënshkruar të martën, megjithatë, specifikonte se do të ketë një hendek midis spektatorëve dhe parapeteve të sipërme, mjaft i gjerë për të kaluar shërbimet e sigurisë dhe të shpëtimit.

Ekziston gjithashtu mundësia e protestave pas demonstratave të qëndrueshme dhe ndonjëherë të dhunshme këtë vit kundër reformave të pensioneve të shtyra nga Presidenti Emmanuel Macron.

“Ka një dëshirë për të paraqitur një imazh shumë të bukur të Francës. Është e vërtetë që Seine, Notre Dame, Kulla Eifel dhe pjesa tjetër janë shumë ndjellëse. Pra, pas kësaj qëndron një fushatë e madhe publicitare për të shfaqur Francën. Dhe ka edhe një dimension politik. Unë mendoj se Presidenti Macron dëshiron të shënojë presidencën e tij, “tha Cavallier. “Por rreziku është atje.

“Ideja është shumë joshëse,” shtoi ai. “Të kuptosh se do të duhet punë e konsiderueshme.”

Aktivistët e lirisë civile kanë dhënë gjithashtu alarmin se masat e sigurisë olimpike rrezikojnë të gërryejnë liritë. Kritikët kanë ngritur shqetësime për privatësinë në lidhje me teknologjinë e mbikqyrjes video që do të përdoret në baza eksperimentale, duke kombinuar kamerat me softuerin e inteligjencës artificiale për të shënuar rreziqet e mundshme të sigurisë, siç janë paketat e braktisura ose rritja e turmës. Autoritetet po shtojnë qindra kamera vëzhgimi në rajonet që do të presin ngjarjet olimpike. Kritikët pretendojnë se siguria ndërhyrëse dhe e qëndrueshme është shpesh një trashëgimi toksike e Lojërave Olimpike.

Policimi tashmë është duke u rritur. Darmanin ka folur për një fushatë “ngacmimi, pastrimi” nga krimi në zonat ku janë vendosur objektet olimpike.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu