Mbyten 71 emigrantë mes tyre dhe gra e fëmijë

0

SIRI- Trupat e 71 emigrantëve janë gjetur pasi anija me të cilën po udhëtonin u mbyt në brigjet e Sirisë. BBC shkruan se njëzet të mbijetuar po trajtohen në një spital në qytetin sirian të Tartus. Zyrtarët thanë se shtetas libanezë, sirianë dhe palestinezë, përfshirë gra dhe fëmijë, besohet të jenë në mesin e 120-150 personave që ishin në bord kur anija u mbyt të enjten.

Nuk dihet se çfarë e shkaktoi aksidentin. Një përpjekje për shpëtim është në vazhdim. Zyrtarët shtuan se anija ishte nisur nga Minyeh, një qytet pranë qytetit port libanez të Tripolit. Varka besohet se ishte nisur drejt Evropës kur u fundos. Tartus, ku janë transportuar të mbijetuarit, është rreth 30 milje (50 km) në veri të Tripolit.

Libani pret rreth 1.5 milionë refugjatë sirianë dhe pothuajse 14,000 nga vende të tjera, sipas Komisionerit të Lartë të OKB-së për Refugjatët (UNHCR). Ai pret numrin më të madh të refugjatëve për frymë në botë. Megjithatë, vendi po përballet me një krizë të rëndë ekonomike , të nxitur nga Covid-19 dhe shpërthimi i portit të Bejrutit në vitin 2020, me më shumë se 80% të popullsisë që lufton për të përballuar ushqimin dhe ilaçet. Situata po ka një ndikim të rëndë në popullsinë emigrante të vendit, shumë prej të cilëve po zgjedhin të ikin diku tjetër, përfshirë në Evropë.
Vitin e kaluar, Libani pa një rritje të madhe të numrit të emigrantëve që përdorin brigjet e tij për të udhëtuar në Evropë. Sipas shifrave të OKB-së, largimet nga vendi gati u dyfishuan në vitin 2021 nga viti 2020.

Dhe këtë vit kalimet janë rritur me më shumë se 70% krahasuar me të njëjtën kohë të vitit të kaluar, thanë vëzhguesit ndërkombëtarë. Në fillim të këtij muaji, gjashtë persona, përfshirë fëmijë, u vranë kur një varkë që transportonte emigrantë nga Libani në Evropë u fundos në brigjet e Turqisë. Roja bregdetare e vendit tha se 73 emigrantë nga katër varka ishin shpëtuar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu