Meta thur plane për të sfiduar Twitter-in me një aplikacion të ri

0

Meta, firma mëmë e Facebook dhe Instagram, po punon për një aplikacion të pavarur të rrjetit social të bazuar në tekst.

Ai mund të rivalizojë si Twitter-in ashtu edhe konkurrentin e tij të decentralizuar, Mastodon.

Një zëdhënës i tha BBC-së: “Ne jemi duke eksploruar një rrjet social të pavarur të decentralizuar për ndarjen e përditësimeve të tekstit.

“Ne besojmë se ka një mundësi për një hapësirë të veçantë ku krijuesit dhe figurat publike mund të ndajnë përditësimet në kohë për interesat e tyre.”

Një aplikacion i ngjashëm me Twitter do t’i mundësonte Metës të përfitonte nga kaosi aktual në kompaninë e udhëhequr nga Elon Musk, ku ulja e kostove ka qenë e shfrenuar.

Twitter ka qenë duke luftuar për të mbajtur bazën e tij të reklamave që nga marrja e platformës nga zoti Musk në fund të vitit të kaluar.

Sipas MoneyControl, aplikacioni i ri është i koduar P92 dhe do t’i lejojë përdoruesit të identifikohen përmes kredencialeve të tyre ekzistuese në Instagram.

Aplikacioni i Metës do të bazohet në një kornizë të ngjashme me atë që fuqizon Mastodon, një shërbim i ngjashëm me Twitter, i cili u lançua në vitin 2016.

Aplikacioni i ri do të ishte i decentralizuar – ai nuk mund të ekzekutohet sipas dëshirës së një entiteti të vetëm, të blihet ose të shitet.

Planet e Metës vijnë në një kohë kur platforma e saj më e madhe, Facebook, po përpiqet të tërheqë vëmendjen e një publiku më të ri.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu