Një vit nga vrasja e Klodian Rashës/ Përkujtohet ngjarja që riktheu protestat e të rinjve

0

Dita kombëtare e Rinisë për shokët e Klodian Rashës nisi duke ndezi cigare në vendin ku ai u vra në agim të 8 dhjetorit 2020.

Një formë e shprehjes së zisë dhe përkujtimit së bashku me qirinjtë. lulet dhe fotografinë e buzëqeshur të 25-vjeçarit, i cili pikërisht këtu mori frymë për herë të fundit, mbasi u qëllua mbas shpine nga efektivi Nevaldo Hajdaraj. I riu u pikas nga një patrullë policie, në lagjen e tij, pasi kishte dalë përtej orarit kufizues të masave antiCovid dhe kur refuzoi të ndalonte ndaj tij u qëllua me armë policie ku dhe gjeti vdekjen e menjëhershme. Kur gjykata e shkallës së parë i dha 10 vite burgim policit që vrau të riun.

I ati i Klodian Rashës kërkon hetime për armën që policia deklaroi paraprakisht se e posedonte viktima.

Në krye të një viti nga vrasja e Klodian Rashës, shumë ngjarje kanë ndodhur që lidhen me këtë krim, midis të cilave polici që e vrau u shpall fajtor, njëherazi 30 të rinj u dorëzuan si të akuzuar në gjykatë pasi u përfshinë në protestat masive që kërkuan ‘drejtësi për Klodianin”.

Ministri i Brendshëm dha dorëheqjen, megjithatë vazhdon të mbetet pa përgjigje pyetja kush e hodhi pistoletën në rrugicën që përshkroi Klodiani, teksa po ndiqej nga policia dhe nëse kjo armë u la aty me qëllimin për të manipuluar këtë vendngjarje. Prokuroria e Tiranës nuk i ka dhënë ende përgjigje me prova këtij hetimit, që gjithashtu ka lënë pezull dilemat ndaj policisë së shtetit, për këtë çështje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu