“Nuk ka Mitsotakis për mua”, Erdogan i vendosur: Greqia le të kujdeset vetë për veten

0

TURQI- Kontaktet e djeshme mes ministrit grek dhe atij turk të mbrojtjes dhe ministrave të jashtëm mund të kenë lënë një hendek të hapur për pajtim dhe dialog midis dy vendeve, pas retorikës ekstreme nga Ankaraja në javët e fundit, por deklaratat e reja të bëra nga Erdogan të premten treguan se komunikimi në qeveri niveli nuk do të jetë një detyrë e lehtë.

Sipas Protothemës, i pyetur pas lutjeve të së premtes në lidhje me tensionet me Athinën, presidenti turk tha se “kemi përfunduar takimet e bashkëpunimit strategjik me Greqinë. Nuk do të ketë takim këtë vit dhe nuk mund të jem më i qartë. “Greqia do të duhet të kujdeset për veten tani e tutje”.

Unë shpreha reagimet e mia për procesin që po ndiqet dhe thashë se nuk do të takohem më me ta nëse nuk kam përballë një politikan të ndershëm. Kemi mbaruar takimet me Greqinë”, vijoi Erdogan, ndërsa nuk harroi Kyriakos Mitsotakis dhe praninë e tij në Kongres.

Për mua nuk ka më njeri që quhet Mitsotakis. Do ta mbajmë fjalën dhe do të takohemi vetëm me politikanë të ndershëm. Ne jemi të vetë-mjaftueshëm. Ishte një njeri që thotë në SHBA: “Mos i jepni F-16 Turqisë”.-shtoi ai.

Marrëdhëniet dypalëshe janë tensionuar kohët e fundit ku gjithçka nisi pas fjalimit të kryeministrit grek në Kongresin amerikan në lidhje me furnizimin me avion luftarak të Turqisë. Pas këtij fjalimi i ashpër ka qenë reagimi i presidentit turk Erdogan i cili tha se kurrë nuk do të ulej në bisedime me Mitsotakis. Ditë më vonë palët filluan disa replika në lidhje me ishujt e Egjeut ku turqit kërkuan çmilitarizimin e zonës ndërsa grekët pretenduan se kanë sovranitet të plotë.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu