Përcaktohet projekti fitues për ndërtimin e stadiumit të ri të Durrësit… (foto)

0

DURRES – 51N4E (Belgjikë) është shpallur fituesi i konkursit ndërkombëtar për ndërtimin e stadiumit të ri të Durrësit. Studio e arkitekturës belge fitoi kundrejt dy projekteve të tjera, atij Bjarke Ingels Group nga Danimarka dhe MVRDV nga Holanda.

Arkitekti i studios fituese shprehu mirënjohjen për jurinë dhe tha se kjo është një marrëdhënie e re. “Mirënjohje të madhe për jurinë që jemi zgjedhur për të vazhduar punën për realizimin e këtij projekti dhe unë u jam shumë falënderues.

Ndihem mirë se e di që çdo proces arkitekturor është një marrëdhënie e re. Unë kam qëndruar të punoj në Tiranë dhe linja e trenit Durrës-Tiranë do të vijë së shpejti dhe unë do të vij shpesh në Durrës”.

Pak ditë më parë u shpall fituesi për ndërtimin e stadiumit të ri të Korçës. Fitues u shpall projekti i studios daneze CEBRA.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu