Presidenti Biden mban fjalimin e parë të presidencës kohën kryesore

0

Presidenti Joe Biden mbajti fjalimin e tij të parë në krye të presidencës së tij sonte në 8 pasdite. ET, e cila do të shënojë një vjetorin e kur Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli koronavirusin një pandemi.

11 Mars 2020, ishte një ditë pasuese në SHBA për betejën kundër koronavirusit, pasi disa guvernatorë filluan të urdhëronin mbylljen e bizneseve jo thelbësore. Dita shënoi gjithashtu kur NBA kishte rastin e parë të konfirmuar pozitiv të koronavirusit, duke e detyruar ligën të ndërpresë lojën për gati katër muaj.

11 Mars 202o, ishte gjithashtu hera e vetme që Presidenti Donald Trump mbajti një fjalim në kohën kryesore për koronavirusin, duke njoftuar se SHBA po pezullonte udhëtimet jo-thelbësore midis Shteteve të Bashkuara dhe pjesës më të madhe të Evropës. Ndërsa testimi i koronavirusit ishte kryesisht i padisponueshëm, virusi në thelb po qarkullonte nëpër të gjithë vendin pa u zbuluar. Brenda ditëve, bizneset jo-thelbësore nga bregu në breg u mbyllën dhe udhëtimet jo-thelbësore kryesisht pushuan. Që nga ajo kohë, më shumë se 500,000 amerikanë kanë vdekur nga koronavirusi dhe miliona janë shtruar në spital. Virusi gjithashtu nxiti një goditje të papritur të ekonomisë, duke rezultuar në shkallën më të lartë të papunësisë që nga Depresioni i Madh. Të hënën, CDC lëshoi ​​udhëzime të azhurnuara të koronavirusit, posaçërisht për numrin në rritje të amerikanëve që janë bërë plotësisht të vaksinuar nga koronavirusi. Udhëzimi ende kërkon mbajtjen e maskës, por  ata që janë plotësisht të vaksinuar mund të mbajnë në mënyrë të sigurt tubime të vogla me njëri-tjetrin pa pasur nevojë për maska.

Newschannel5

InfoWebTv

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu