Protesta në Beograd/ Populli i gjithë në këmbë kundër qeverisë

0

Kryeqyteti i Serbisë, Beogradi, është tronditur nga protestat për dy ditë me radhë kur policia u përlesh me mbështetësit e opozitës të zemëruar për kthimin e planifikuar të bllokimit nga Covid-19, për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve.

Kritikët fajësojnë qeverinë përrritjen e rasteve të reja, duke e akuzuar atë për heqjen e shpejtë të kufizimeve fillestare para zgjedhjeve në qershor, dhe thonë se njerëzit nuk duhet të paguajnë çmimin për një tjetër bllokim.

Retë e gazit lotsjellës dhe tymi mbushën qendrën e qytetit të Beogradit në skena kaotike që pasqyruan dhunën një natë më parë.

Partia Progresiste Serbe e Vuçiçit (SNS) fitoi sondazhin e qershorit në një votim të bojkotuar nga opozita kryesore.

Që atëherë, infeksionet koronavirus kanë shkaktuar deri në më shumë se 300 raste në ditë.

Qeveria ka raportuar afro 17,000 infeksione dhe 330 vdekje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu